Jak vybrat bazén

Horké, dusné dny jsou v Česku stále častější, a tak poptávka po osvěžení, relaxaci a sportovním vyžití ve vlastním bazénu neustále roste. Jak si však z širokého sortimentu našich bazénů vybrat? Záleží čistě na vašich potřebách, přáních a finančních možnostech. A v neposlední řadě i na podobě vaší zahrady. 

Nafukovací a rámové bazény SWING

Nejjednodušší cestu ke koupání ve vlastním bazénu představují nafukovací a rámové bazény SWING, kruhové i oválné. Z řady typů a rozměrů bazénů SWING si vyberete ten, který je pro vás a vaši zahradu nejlepší. Bazén sestavíte vmžiku a nepotřebujete k tomu vůbec žádné nářadí.

Bazény SWING jsou vyrobeny z pružného a pevného 3vrstvého PolyStrenght PVC kompozitního materiálu, který vyniká svou odolností a trvanlivostí. K bazénům SWING si můžete dokoupit i veškeré vhodné příslušenství – pískovou filtraci, bazénové schůdky a podobně.Pro Bazény Swing (do průměru 3,66 m) je k dispozici přenosné zastřešení (toto zastřešení je možné využít i mimo bazén – jako stan pro posezení). Možné je i finančně dostupnější univerzální zakrytí bezpečnostní plachtou. Zastřešení bazénů zabraňují znečištění vody - péče o vodu je proto mnohem snazší. Klíčová je i bezpečnost malých dětí, protože bazén lze znepřístupnit.

přenosné zatřešeníBazény z ocelového plechu AZURO VARIO

Pokud byste uvažovali o bazénu pevném, s dlouhou životností, z mimořádně kvalitního materiálu, zvolte některý z našich fóliových bazénů řady AZURO VARIO – máme je v kruhovém a oválném provedení, na výběr máte hned několik velikostí.

Jestli se rozhodnete pro bazén AZURO VARIO, můžete si finální podobu dotvořit podle svého gusta: vyberete si ke svému bazénu dekor kámen nebo dřevo, barvu a materiál bazénové fólie a druh geotextilní podložky.

Bazény AZURO VARIO mají konstrukci tvořenou - v jádru - hlubokotažným ocelovým plechem. I díky tomu jsou zcela unikátní v tom, že je můžete instalovat na povrchu terénu, nebo je částečně, či úplně zapustit do země.
Během jednoho dne jsme schopni vám bazén dovézt, postavit a zprovoznit.

bazén azuro vario

Mohu si sám postavit bazén Azuro Vario?

Doporučujeme svěřit starost s montáží bazénu Azuro Vario našim odborníkům - využijte výhod dovozu a odborné montáže. Naši technici ze speciálních montážních skupin vám bazén dovezou, smontují, připojí a zprovozní filtrační zařízení. Navíc odborně poradí, jak o bazén správně pečovat, názorně předvedou, jak udržovat kvalitu vody, a doporučí, jaké bazénové přípravky používat k optimální úpravě a údržbě vody. Před příjezdem profesionálů z Mountfieldu stačí jen vybrat a připravit vhodné místo pro montáž bazénu.

Lze bazén Azuro Vario zapustit do země?

Ano, lze. Bazény Azuro Vario jsou totiž jako jediné na tuzemském trhu konstrukčně a materiálově řešeny tak, aby je bylo možné použít nejen pro instalaci na povrchu, ale aby se zároveň daly jednoduše částečně, či úplně zapustit do země.
Odolná konstrukce těchto bazénů (s jádrem z hlubokotažného ocelového plechu) zaručuje, že stěny bazénu odolají i velkému tlaku zeminy při úplném zapuštění. Díky těmto vlastnostem jsou bazény Azuro Vario dokonce vhodné i pro stavbu ve svahu, kdy je část konstrukce zapuštěna a část zůstává nad zemí. Přejeme Vám příjemně strávené chvíle u Vašeho bazénu. 

Zastřešení bazénů Azuro Vario

Pro bazény Azuro jsou vhodná přenosná zastřešení (kruhové i oválné tvary). Tato zastřešení jsou tvořena pevnou a průhlednou fóliíí, odolávající UV záření, a konsrukcí z odolné hliníkové slitiny. 

Kruhové zastřešení lze zcela otevřít a kopuli dle potřeby stáhnout do libovolné polohy. Oválné zastřešení lze otevřít ze všech stran, čím si zajistíte vstup do bazénu odkudkoliv.

Luxusní zapuštěné bazény

Možností výběru konkrétního luxusního bazénu (jak pro exteriér, tak pro interiér) je u nás nespočet. A to včetně bazénů, u nichž si podle svých přání zvolíte tvar a individuální velikost bazénu i víceúrovňový profil dna – s mělčinou pro děti a hloubkou pro plavání či skoky do vody.

bazén

Pro správnou volbu nejen velikosti, tvaru, ale hlavně konstrukčního řešení je moudré vždy nejprve oslovit některého z našich bazénových specialistů. Luxusní bazén slouží totiž nejen Vaší relaxaci a upevňování fyzického zdraví a duševní harmonie, ale slouží také vaší společenské reprezentaci. A je v neposlední řadě i významnou investicí, jež významně zvyšuje hodnotu vaší nemovitosti. Je zkrátka vždy ve spolupráci s naším bazénovým specialistou potřeba nejprve zohlednit všechna specifika konkrétního místa realizace i očekávání budoucího majitele.

Jak probíhá stavba luxusního zapuštěného bazénu?

Máme pro vás přehledný seznam nejdůležitějších kroků, popisujících základní etapy přípravy stavby a vlastní stavby s ohledem na různá konstrukční řešení bazénu.

Každý pozemek je jiný a představy a přání každého zákazníka (a jeho rodiny) jsou individuální, proto ještě jednou zdůrazňujeme, že je dobré konzultovat výběr vhodného konstrukčního typu bazénu s některým z našich bazénových specialistů. Každá stavba bazénu v zahradě i v interiéru je totiž ve spoustě ohledů velmi specifická.

Výběr místa, vyměření a výkop

Bazén si zaslouží dostatek soukromí i slunečního svitu. Nežádoucí jsou v blízkosti stojící opadavé stromy, rušné či dokonce veřejné prostory nebo vysoké a stínící stavby. Často se také řeší přímá návaznost bazénu na terasu u domu. Nelze opomenout ani návaznost bazénu na nezbytné technologie, zejména na strojovnu filtrace. Její optimální umístění a dispoziční řešení je klíčové pro budoucí komfort obsluhy, pro údržbu a celkovou životnost technologického vybavení. Jako nevhodné se proto jeví umístění technologií do stísněných a v zemi zakopaných šachet.

Pro každý zapuštěný bazén je třeba vykopat jámu po obvodu, a to větší přibližně o 35 až 70 cm, než je rozměr vlastního bazénu.

Uložení nebo montáž tělesa bazénu

Existují 2 prazákladní druhy bazénů:

  • bazény, jenž jsou k zákazníkovi dovezeny v podobě monolitní „vany“ (pro jejich složení je často nutný jeřáb)
  • bazény, jenž se montují na místě.

Další dílčí rozdíly spočívají také v nárocích na stavební přípravu. Například u keramických bazénů postačí „vystlání“ výkopu geotextilií a připravené „lože“ z tzv. kačírku o tloušťce 20 cm.

Sklokompozitní bazény se ukládají na betonovou desku a na její povrch se před uložením bazénu pokládá tvrzený polystyren. Ve více lidech (v cca šesti až deseti) se dají některé méně rozměrné modely sklokompozitních bazénů skládat i ručně bez využití jeřábu.

bazén

Kompozitní a stavebnicové bazény smontuje na místě do požadovaného tvaru odborná firma na betonové podloží o tloušťce 5 až 12 cm. Ani zde není  třeba jeřáb. Jde o bazény, které lze postavit v rozměrech například až 15 x 5 m, a to jak na nepřístupné zahradě řadového domu, tak i v interiéru. Plusem těchto bazénů je i to, že jsou vhodné k umístění i do ztížených podmínek, např. k zapuštění do terénu, u něhož je riziko výskytu spodní či podpovrchové vody (v těchto podmínkách jsou například naprosto nevhodné svařované plastové bazény – tyto bazény bývají svařovány z tenkých polypropylenových desek ze stejného materiálu, který se používá k výrobě septiků a jímek a je zde vysoké riziko vyboulení stěn nebo dna či přímo prasknutí těchto bazénů ve svárech mezi jednotlivými deskami).

stavba bazénu

Obsyp, obetonování

Důležité je oddrenážování okolí bazénu. Bazén nelze obsypávat přímo výkopkem (hlínou, jílem, ornicí), výjimkou jsou kompozitní, design-kompozitní a stavebnicové bazény, které lze v případě písčito-kamenitého výkopku obsypat tímto vytěženým materiálem.

U keramických bazénů se monolitické bazénové těleso v průběhu napouštění postupně obsypává zavlhlou betonovou směsí. Podobně se i sklokompozitní bazén postupně (při současném dopouštění) obetonuje zavlhlou betonovou směsí. U „skládaných“ bazénů se po zafixování stěnových dílců do cca 15 cm betonu bazén obsypává (zpravidla po úplném napuštění bazénu) štěrkem nebo třeba izolačním obsypovým materiálem.

stavba bazénu

Napuštění bazénu, napojení technologií, tlaková zkouška

Pro umístění pískové filtrace i další technologie nejsou vhodné plastové či jiné jímky. Nelze u nich předejít kondenzaci par, rizikům oxidace/koroze spojů, zaplavení jímky či jiného poškození instalovaných zařízení.

Bazény se napouští většinou postupně, během obetonování nebo obsypu bazénu a po osazení technologií a montáži filtračního okruhu. Po dokončení této montáže požadujte od dodávající firmy provedení tlakové zkoušky potrubí a provozní zkoušky bazénu na těsnost (pozor na bazény, kde tyto zkoušky nejde provést - v případě reklamací nebude možné prokázat vadu výrobci). Tuto zkoušku lze realizovat u velké části bazénů dostupných na našem trhu dostupných bazénů. Není to však možné u plastových bazénů, jejichž vstupní schodiště je místo podbetonování „zaplaveno“ vodou, což má další negativní důsledek v tom smyslu, že prostor pod tímto schodištěm zůstává sice zaplaven, ale nedostupný pro mechanické čištění, a stává se tak „semeništěm“ nečistot a bakterií.stavba bezénu

Co dát kolem bazénu?

Záleží na vašem vkusu a vašich potřebách. K vytvoření elegantního a prakticky řešeného okolí bazénu lze použít různé povrchy. Podmínkou je, aby povrch nebyl ani za mokra kluzký. Můžete zvolit například kámen, betonovou dlažbu, mrazuvzdornou keramickou dlažbu, přírodní kámen, terasu ze dřevěných nebo tzv. „dřevoplastových“ prken či kamínkový koberec. Nebo též živý travní koberec či dokonalou imitaci umělé trávy. Budete-li rovnou se stavbou bazénu realizovat i posuvné zastřešení bazénu, je třeba podél bazénu v podélné ose nachystat pevný a rovný podklad.

okolí bazénu

Jak bazén zastřešit?

Bazénové zastřešení je velmi praktické. Prodlužuje koupací sezonu na 6 - 7 měsíců v roce. Díky solárnímu efektu dochází k ohřevu vody během dne, naopak v noci si voda pod ním udrží mnohem déle vyšší teplotu. Lze ho na bazén instalovat kdykoliv.

bazénové zastřešení 

Pro zapuštěné bazény jsou ideální posuvná bazénová zastřešení, jejichž konstrukce je tvořena z extrémně odolných hliníkových profilů. Výplň zastřešení tvoří čirý dutinkový polykarbonát s vysokým stupněm tepelné izolace a oboustrannou UV ochranou. Vybrat si můžete z mnoha typů tvarových řešení, ze 3 barev konstrukcí a několika typů dveří.

Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat