Jak vybrat krbová kamna?

Uvažujete o koupi krbových kamen? Dobře děláte! Krbová kamna dokážou vytopit i celý byt a přitom ještě ušetříte za palivo. Stačí srovnat, kolik stojí kubík plynu nebo kilowatt elektřiny – a na kolik vás vyjde dřevo, pelety či uhlí.
Jak vybrat krbová kamna?

Investice do pořízení kamen se vám přibližně za rok vrátí v rozdílu cen topiva. Jaká kamna ale vybrat a podle čeho se při jejich výběru řídit, aby dobře fungovala?

Plech, kachle, litina, pelety, výměník?

Krbová kamna už především oceňována jako druh levného a ekologického vytápění. To samozřejmě platí v první řadě, ale kromě ušetření peněz a čistého ovzduší však kladou nároční kupující stále více důraz i na vzhled. Moderní krbová kamna jsou totiž také designovou dominantou interiéru

Vyberete si kamna s panoramatickým prosklením, jímž je vidět oheň ze tří stran? Dáte přednost atypickému pískovcovému obkladu? Nebo raději zvolíte klasické kachle?

Ještě než začnete vybírat design, měli byste uvážit typ kamen: jak často a pro jaké účely budete kamna používat?

Krbová kamna s plechovým pláštěm

Zejména když je plechový plášť dvojitý, se rychleji zahřejí, takže představuji ideální řešení pro nepravidelně vytápěné chaty a chalupy.

Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou zase romantika. S designem můžete čarovat dle libosti a v jejich prospěch mluví i technické argumenty: mají dlouhou životnost, vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva – stačí do nich přiložit dvakrát denně. Roztápění sice chvilku trvá, ale zato hřejí dlouho po vyhasnutí ohně, protože kachle skvěle akumulují teplo a uvolňují ho postupně.

 

Kachlová kamna

 

Litinová kamna

Litinová kamna částečně spojují výhody plechu a kachlů: rychle se zahřejí a dokážou akumulovat sálavé teplo.

Litinová kamna

Peletová kamna

Pokud chcete efektivního dříče s vysokým výkonem, zvolte peletová kamna. Za nenápadnou fasádou skrývají vynikající účinnost a pohodlnou obsluhu. S velkým zásobníkem na pelety a automatickým podavačem je topení stejně jednoduché jako třeba u plynu.

Peletová kamna

Kamna s výměníkem

Jestliže pak chcete vytápět více místností nebo i bojler na teplou vodu, uvažujte o kamnech s výměníkem. Ta zvládnou prostřednictvím trubek a radiátorů vytopit bez problému celý byt či domek. Některá kamna od výrobce Haas + Sohn mají dokonce unikátní vyměnitelný výměník, který je možné vyjmout, nahradit záslepkou a v případě potřeby znovu do topného systému vrátit.

Kamna s výměníkem Grand max

 

Terciární přívod vzduchu

Pokud pak chcete maximálně ušetřit na topivu a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit nejmodernější kamna s terciárním přívodem vzduchu. Terciární vzduch se stejně jako sekundární předehřívá ve vnějším plášti kamen. Zatímco sekundární vzduch však do topeniště proudí přes trysky v horní přední části topeniště a lze ho regulovat, terciární vzduch tam proniká soustavou otvorů v zadní nebo boční části kamen. Kamna si ho sama přirozeně nasávají tahem komína, a zásobují tak plamen kyslíkem podle potřeby, čímž podporují sekundární spalování plynů uvolněných z paliva primárním hořením. Prodlužuje se tak doba hoření, snižuje celková spotřeba paliva a klesá obsah škodlivin, které odejdou komínem.

Spalování kamen

Základem je výkon kamen

Už máte představu, jaká kamna chcete? Vyberte si více modelů a u všech si velmi pozorně přečtěte průvodní dokumentaci, kde najdete technické požadavky konkrétních kamen. Vaše další rozhodování bude ještě složité. Teď totiž musíte svou představu přizpůsobit realitě.

Základním parametrem, který určuje, jaká konkrétní kamna budete moci použít do vašeho domu, výkon kamen. Kamna totiž musí být vytížena tak akorát. Jestliže výkon podceníte a budete je dlouhodobě přetěžovat, můžete tak výrazně zkrátit jejich životnost. Když naopak zakoupíte kamna příliš výkonná, budete mít neustále ztlumený přívod vzduchu a přikládat málo, abyste nepřetápěli. Jednak tím zbytečně zakouříte skla, protože nebude fungovat oplach skel prouděním sekundárního vzduchu, a jednak nebude topný systém fungovat optimálně, takže výsledkem budou zadehtovaná kamna a spalinové cesty. Navíc budete mít doma přetopeno.

Ideální je proto zlatá střední cesta, kdy krbová kamna pracují na tzv. nominální neboli jmenovitý výkon, tedy 60 až 70 % maximálního možného výkonu. Toto rozmezí je vhodné pro pravidelné vytápění. Aby se nominální výkon co nejvíc blížil odpovídající hodnotě tepelné ztráty vytápěného prostoru, musíte zohlednit i další faktory: U domů a bytů, kde krbová kamna představují pouze občasný doplňkový zdroj tepla, by se měl výkon pohybovat spíše na dolní hranici nominálního výkonu. Pokud kamny vytápíte nárazově víkendové sídlo, budete se pohybovat v horní hranici nominálního výkonu, případně ještě můžete výkon o něco navýšit. To vše už vám ale řekne odborně vyškolený prodejce.

Jak spočítat výkon kamen

Výkon kamen je daný velikostí prostor, které budou vytápěny, a úniky tepla, jenž závisí na stavu vytápěné nemovitosti. Jak ho spočítáte? Snadno: vynásobíte užitnou plochu bytu výškou stropu. Pro základní orientaci můžete vyjít z následujícího přehledu tepelných ztrát:

Typ prostoru Tepelná ztráta
Velmi dobře izolovaný/ nízkoenergetický dům 23 W/hod/m³
Udržovaný, dobře izolovaný dům 30 W/hod/m³
Středně izolovaný dům 35 W/hod/m³
Dům se špatnou izolací 50 W/hod/m³
Špatně izolovaný rekreační objekt 80 W/hod/m³ s nárazovým vytápěním*
* U nárazově vytápěných chat a chalup potřebujete víc tepla na prvotní vyhřátí zdí a kvalita izolace bývá obvykle nižší než u trvale obydlených domů. Tomu odpovídá hodnota 80 W/hod/m3. Pokud však máte jako víkendové sídlo moderní srub, budou samozřejmě tepelné ztráty podstatně nižší.

Nyní použijete vzorec pro zjednodušený výpočet výkonu:
Objem vytápěné plochy (m3) × tepelné ztráty (W/hod/m3) = výkon (W)
 
Příklad výpočtu kamen:
Středně izolovaný dům o velikosti 100 m2 a výšce stropů 3 m má objem 300 m3. Tuto hodnotu vynásobíme hodnotou tepelných ztrát (35 W/hod/m³): 300*35 = 10 500 W = 10,5 kW. Pro středně izolovaný dům o velikosti 100 m2 tedy budou ideální kamna nebo krbová vložka s nominálním výkonem 10 – 11 kW. Tento výpočet je ovšem pouze orientační. Parametrů pro výběr kamen je mnohem víc.

Správný tah do komína

Důležité je, ověřit si tyto základní parametry pro výběr kamen:

  • Velikost prostoru, který chcete vytopit
  • Výšku komína, případně jeho tah.
  • Průměr kouřovodu, abyste mohli kamna správně zapojit do komína.

Nejčastějším problémem bývá komín, respektive jeho špatný tah. Prodejci často čelí stížnostem typu „… komínem to být nemůže, stará kamna táhla bezvadně“. Jenže každá kamna měla jiný výkon a jiné parametry. Co stačilo pro staré dobré petry, nemusí moderním novým krbovým kamnům vyhovovat. Tah bude v tomto případě nejspíš příliš malý.
 
Zrádné může být i zapojení kamen do společného komína činžovního domu, kam ústí více topidel. Tah se v něm bude měnit podle toho, kolik zdrojů tepla je momentálně v provozu, a vy to jen těžko ovlivníte.

Na vině může být také komín příliš nízký nebo naopak vysoký, špatně vyspárovaný, takže netěsní, případně jen zanesený spalinami z předchozího vytápění. Problém může způsobovat i překážka v komíně, třeba špatně nastavená redukční klapka kouřovodu.
Možných příčin je zkrátka spousta a laik bude jen těžko hledat tu pravou. A jsme zpět u odborníka – ať už zkušeného prodejce nebo kamnáře. Bez konzultace s ním je připojení kamen do komína sázkou do loterie.

Co ještě musíte vzít v úvahu při výběru kamen

Pro volbu konkrétních kamen potřebujete uvážit také klimatické pásmo: jinak budete vytápět dům na jizerských blatech a jinak uprostřed jihomoravských vinic. Je třeba vzít v potaz také výšku komína, jeho tah, průměr kouřovodu a způsob napojení kamen do zdi buď horním či zadním kouřovodem. Rozhoduje i způsob a četnost topení:  Budou krbová kamna hlavním zdrojem tepla? Poslouží jen pro přitápění?. A zvážit byste měli i druh a kvalitu topiva: Máte k dispozici stodolu, kde může krbové dřevo alespoň dva roky vyschnout, aby optimálně hořelo, nebo třeba sklep na skladování pelet?
  Podle toho všeho potom s odborníkem vyberete konkrétní model, který vám bude opravdu dobře a hodně dlouho sloužit.

Jak topit v kamnech: Tipy a triky pro začátečníky

  • Topte jedině dobře proschlým, to má daleko vyšší výhřevnost. Také méně kouří, takže tolik neušpiní sklo na dvířkách. Nejlépe, ale také nejrychleji hoří bříza a smrk, které jsou vhodné na podpal. Nejvyšší výhřevnost má tvrdé dřevo dubové nebo bukové, jež vydrží hořet krásně dlouho.  A nejkrásněji voní dřevo z ovocných stromů.
  • Kromě dřeva se dá v krbových kamnech topit také dřevními peletami či briketami, které se vyrábějí z dřevní nebo rostlinné biomasy, a uhelnými briketami.
  • Jak přikládat, aby to nekouřilo? To může být u každých kamen jiné podle toho, jak jsou uspořádány ovladače vzduchu. Vždy však je třeba před otevřením dvířek nastavit kamna tak, aby šel proud vzduchu zespoda pod rošt. U nejčastějšího typu kamen, kdy se primární a sekundární vzduch ovládá zvlášť, postupujete takto: nejdřív zavřete sekundární vzduch a otevřete primární. Počkáte se, až se plamen rozhoří a proudění vzduchu vytáhne kouř do komína. Potom lehce pootevřete dvířka, čímž znovu přiživíte plamen. Kamna se ještě víc rozhoří a do komína odejde další část kouře. Teprve potom můžete naplno otevřít a přikládat. I tak ale dvířka otvírejte pomalu. Jak už bylo zmíněno, přikládejte pouze vyschlé dřevo - nejlépe když ho necháte vyschnout někde v kůlně. U měkkého dřeva stačí rok, u tvrdého alespoň dva. A dávejte ho až na žhavé uhlíky, nikoliv do otevřeného ohně.
 

Ostatní také zajímá

Jak správně topit v krbových kamnech
Jak správně topit v krbových kamnech

Mohlo by vás zajímat

Krbová kamna

Tipy pro vás

Kamna Azul, černá/woodstone
58 000 Kč
Kamna INFERNO, černá
42 000 Kč
Kamna ARHUS 5, pískovec
59 000 Kč

Kategorie článků