Vše, co potřebujete vědět o traktorech

Zahradní traktor je stroj s širokým využitím. Hodí se na sekání trávy na větších zahradách, ale zvládne bez problémů posekat i fotbalové hřiště. Jaký traktor nebo rider je vhodný pro vás? Jak se o něj starat? Jaké příslušenství se dá připojit? To všechno najdete v následujícím textu.
Jak vybrat zahradní traktor?


Jak vybrat zahradní traktor

Výběr závisí na spoustě okolností. Každý by si měl uvědomit, jak velkou plochu obhospodařuje, jaké má na stroj nároky a v neposlední řadě i to, zda bude traktor používat primárně na sekání, nebo ho hojně využívat na jiné činnosti během celého roku díky traktorovému příslušenství.

Do kategorie traktorů spadají i zahradní ridery. Na plochu kolem 1000 m2 a více je tento stroj dostačující. Velkou předností riderů je jejich obratnost, kterou každý ocení na ploše s řadou překážek v podobě stromů či okrasných keřů.

Zahradní traktory mají ve srovnání s ridery výkonnější motory, objemnější sběrný koš a větší záběr sekačky. Ta je osazena dvěma nebo dokonce třemi noži. Při výběru konkrétního stroje je potřeba dbát na správný tvar a šířku odhozového tunelu. Měl by být co nejširší, nízko uložený a přímý. Právě tyto parametry zaručí dokonalý sběr trávy.

V současné době převažuje v Česku stále trend sběru trávy do koše, ale třeba v Americe zákazníci preferují traktory s bočním odhozem. Stroje s bočním odhozem si v posledních letech své příznivce získávají i u nás.

Dalším předpokladem dobrého výběru jsou motory. Ty od amerického výrobce Briggs & Stratton, které jsou ve většině našich zahradních traktůrků, patří k absolutní špičce.
 

Jak správně sekat s traktorem

Záleží na práci. Klasická práce při sečení adekvátně vysoké trávy se správně vybraným strojem je následující.

Sběr:

 1. Nastartujte stroj, nechte motor lehce zahřát a nastavte plyn na maximum.

 2. Mimo sečenou plochu (mimo vysokou trávu) nastavte výšku sečení, zapněte sekačku a poté vjeďte do vysoké trávy.

 3. Výška sečení je ideálně 1/3 délky stébla, maximálně 1/2. Sekejte do kříže. (Výkonné stroje s 2V motorem zvládnou i přerostlou trávu. V takovém případě nastavte výšku na maximum. V druhém kroku zvolte požadovanou výšku sečení.)

 4. Ideální rychlost pojezdu je zhruba na 1/2 rozsahu hydrostatu, nebo navolení rychlostního stupně 2, maximálně 3 při sečení nízké trávy. V přerostlé trávě sečte pomaleji.

 5. Sledujte chování stroje a v případě potřeby zpomalte.

 6. Po naplnění koše okamžitě zastavte pojezd, zdvihněte sekačku do maximální výšky, aby se profouknul tunel a pak teprve stroj vypněte.  Při jiném pořadí zůstane tráva v tunelu.

 7. Následně vysypte koš.

Mulčování:

 1. Nastartujte stroj, nechte motor lehce zahřát a nastavte plyn na maximum.

 2. Mimo sečenou plochu (mimo vysokou trávu) nastavte výšku sečení, zapněte sekačku a poté vjeďte do trávy.

 3. Výška sečení je ideálně 1/3 délky stébla.

 4. Ideální rychlost pojezdu je zhruba na 1/2 rozsahu hydrostatu, nebo navolení rychlostního stupně 2.

 5. Sledujte chování stroje a v případě potřeby zpomalte.

Odhoz:

 1. Nastartujte stroj, nechte motor lehce zahřát a nastavte plyn na maximum.

 2. Mimo sečenou plochu (mimo vysokou trávu) nastavte výšku sečení, zapněte sekačku a poté vjeďte do vysoké trávy.

 3. Výška sečení nastavte dle potřeby. Trávy by neměla být přerostlá. (Výkonné stroje s 2V motorem zvládnou i přerostlou trávu.)

 4. Ideální rychlost pojezdu je zhruba na 1/2 rozsahu hydrostatu, nebo navolení rychlostního stupně 2, maximálně 3 při sečení nízké trávy. V přerostlé trávě sečte pomaleji.

 5. Sledujte chování stroje a v případě potřeby zpomalte.

 6. Se strojem se pohybujeme tak, aby tráva odletovala vždy na už posečenou plochu.

zahradní traktor

Potřebuji sekat bez koše, jak mám postupovat

U „sběracího“ traktoru je třeba sejmout koš a namontovat deflektor. I tady pozor na hlcení vyhazovacího tunelu.

Jak a čím čistit nože u sekačky traktoru

Nože, ale hlavně šasi, je ideální čistit hned po práci, mechanicky např. zednickou špachtlí. Traktor nadzvedněte zvedákem a shora očistěte smetákem. Ideální je využít stlačeného vzduchu, pokud je možné.

Jak se dál starat o traktor

Kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách. Podhuštěné gumy způsobí nižší výšku sekačky –omezení přívodu vzduchu – horší sběr do koše – ucpání tunelu. Nemluvě o kontrole otáček motoru, nabroušení nožů, čištění sekačky. Ideální je svěřit po sezóně traktor do našeho autorizovaného servisu. V rámci Posezónních prohlídek zdarma ušetříte za servis dost peněz a hlavně budete mít stroj dokonale připraven na novou sezónu. Vyhnete se zbytečnému čekání na začátku nové sezóny, kdy je v servisech větší nával.

Servis zahradního traktoru

Jak zprovoznit traktor

Nemusíte se o to starat. Traktor od nás dostanete sestavený a zprovozněný. A ještě vám ho zdarma dovezeme až k domu. Vám už pak jen stačí otočit klíčkem. Po sestavení traktoru, většinou jde o montáž sedačky, volantu a sestavení sběrného koše, dolijeme olej i benzin a zkontrolujeme otáčky. Dostáváte stroj připravený k práci.

Mám rozsáhlý pozemek fotbalového hřiště. Pro jaké plochy jsou Vaše traktory?

Máme traktory i na ty největší pozemky – stroje s výkonnými motory přes 13 kW, záběrem sekačky i 122 cm a sběrným košem o objemu 360 l.

Jak dál mohu využívat zahradní traktor kromě sečení?

Díky velkému množství příslušenství je z traktoru možné udělat stroj využitelný po celý rok. Při práci na zahradě, v okolí domu či na poli jistě najde uplatnění traktorový vozík, vhod přijde i sweeper na čištění trávníkůrozmetadlo, travní válecpostřikovač nebo radlice. Každý by měl mít zvedák na traktor, alespoň manuální, i krycí plachtu.

Vozík za zahradní traktor

Jaký použít olej do zahradního traktoru

Použijte oleje pro čtyřdobé motory. Například olej Mogul Alfa 4T. Jedná se o celoroční motorový olej nejvyšší výkonnosti, který umožňuje dobrou startovatelnost i při nízkých teplotách. Pro traktory je vhodný i motorový olej Briggs & Stratton SAE 30. V každém z našich servisů vám technici doporučí vhodný olej přesně pro váš stroj a rovnou si ho tam koupíte.

Mohu s traktorem vyjet na normální komunikaci?

NE. Naše zahradní traktory nejsou k pohybu po veřejné komunikaci výrobcem určeny. Pokud uživatel nutně potřebuje po komunikaci přejíždět, lze si zažádat o povolení zvláštního užití komunikace, a to na Místním úřadě s rozšířenou působností.Jak často a kdy vyměnit olejový filtr u traktoru? Jak dlouho trvá výměna?

Olejový filtr je vhodné měnit při každé výměně oleje. První výměna oleje je po 5 nebo 8 hodinách provozu, další pak po 25 nebo 50, 100 hodinách – vše podle návodu k použití motoru. Časová náročnost závisí na zručnosti daného člověka.

Jaké náklony a jak moc nerovný terén zvládají traktory a ridery?

Správný způsob práce se strojem ve svahu je kvůli bezpečnosti po vrstevnici. Výrobcem doporučená maximální hranice sklonu je 10 stupňů. Traktory zvládnou i větší sklon, ale hrozí riziko převrácení. Je to na zvážení a riziku daného jednotlivce.
 

Prohlédnout sortiment traktorů

Ostatní také zajímá

Jak vybrat sekačku? Vše, co potřebujete vědět!
Jak vybrat sekačku? Vše, co potřebujete vědět!

Mohlo by vás zajímat

Traktory a ridery

Tipy pro vás

Zahradní traktor MTF 1430 M
86 900 Kč 55 900 Kč
Zahradní traktor MTF 1438 M - SD
73 100 Kč 46 900 Kč
Zahradní rider MTF LT 61
45 100 Kč 33 400 Kč
Traktor MTF LT 86 M
81 900 Kč 52 900 Kč
Traktor MTF LT 86 H
89 900 Kč 59 900 Kč
Traktor MTF LT 102 H
94 900 Kč 66 900 Kč

Kategorie článků