Září na zahradě
Zakládáme trávník
Závěr léta a počátek podzimu je ovšem dobou, kterou můžeme využít i k založení nového trávníku. Novostavba už je pod střechou, fasáda je taky hotová, takže se pustíme do zahrady. A trávník je její hlavní součástí. Nižší teploty, bohatší ranní rosa a častější déšť umožňují zakládat trávníky od září až do konce října. V tomto období nám tráva dobře vzejde, a ještě před příchodem zimy se porost plně zapojí. Na výběr máme více možností. Můžeme si zjednat odbornou firmu, která plochu upraví a trávník vyseje, nebo může rovnou položit trávníkový koberec. Tato cesta má jisté výhody, ale nesporně stojí hromadu peněz. Proto si většina majitelů zahrad zakládá trávníky sama. Koneckonců z takového svépomocně vypěstovaného trávníku má člověk i neskonale větší radost. Takže, jak na to?
Příprava půdy a výběr osiva
Předpokladem úspěchu je dobrá příprava půdy a výběr správného osiva. Z půdy odstraníme kameny a další nečistoty. Plochu urovnáme a zryjeme do hloubky asi 15 až 20 centimetrů rýčem nebo pomocí kultivátoru. Pokud je zemina moc těžká, můžeme ji vylehčit pískem. Před osetím je žádoucí půdu obohatit živinami v podobě podzimního trávníkového hnojiva s vysokým obsahem draslíku, který je důležitý pro správné přezimování mladého i staršího trávníku. Používá se přibližně 20 až 30 g/m2. Takto připravený pozemek necháme cca 2 až 3 týdny tzv. odležet. Pak plochu zbavíme případného plevelu ručním vytrháním nebo chemicky. Mezitím si dobře zvážíme, jak budeme zahradu využívat. Zda chceme trávník „jen“ pro okrasu, nebo trávník, po kterém se bude často chodit, kde budou řádit děti, prostě trávník, který bude pod nějakou zátěží. To je důležité pro výběr správného osiva jak pro okrasné trávníky, tak pro zatěžované trávníky i osivo pro trávníky do náročnějších podmínek, například do stínu nebo naopak na suchá a velmi slunná místa. Výhodou těchto kvalitních a moderních osiv je, že se dají použít kdykoliv během celého vegetačního období. K samotnému výsevu je vhodné použít šikovné rozmetadlo, to proto, že umí semínka rozprostřít po celé ploše rovnoměrně, což se nám ručně většinou nepodaří. Rozmetadlo využijeme i při aplikaci hnojiv. Kolik osiva potřebujeme? Na jeden metr čtverečný je vhodné aplikovat 10 až 30 g osiva, a to v závislosti na kvalitě půdy, na druhu travní směsi a na technice výsevu.Výsev křížem
Před výsevem si osivo rozdělte na dva díly, první díl aplikujte podélně a druhý díl kolmo na první. Po výsevu osivo zlehka zapravíme hráběmi do půdy, do hloubky asi 2-3 mm a celou plochu utužíme například válcem. Pokud neprší, plochu zavlažujeme pravidelně ráno i večer, dokud rostliny nevzejdou, což může být tak za tři až čtyři týdny. Místa, na kterých rostlinky případně nevzešly, dosejeme ještě ručně a dosev případně zopakujeme také na jaře. Radost z prvního sečení vlastnoručně vypěstovaného trávníku si užijeme až napřesrok, v dubnu nebo květnu. A ještě dvě poznámky. Za prvé: pokud na jaře plánujete výstavbu zapuštěného bazénu, pusťte se do založení nového trávníku až po jeho instalaci. Pokud si ale chcete pořídit některý z nadzemních bazénů, nemusíte čekat a trávník si založte ještě na podzim. A za druhé: první vertikutaci nového trávníku provádějte až tři roky po jeho vysetí.Proč podzimní vertikutace?
Vertikutace zahradního trávníku už dávno není pro většinu zahrádkářů neznámý pojem. Není také bez zajímavosti, že tento veskrze anglický a moderní způsob péče o trávníky, a rovněž stroje k tomu určené, začala jako první u nás už před lety propagovat společnost Mountfield. Ale nechme historie, máme tu září a je potřeba se pustit do letošní druhé vertikutace. Vyčistit a provzdušnit trávník elektrickým, benzinovým nebo AKU vertikutátorem můžeme, dokud teploty nepoklesnou pod nějakých 10 °C. Půda by ale neměla být podmáčená ani příliš suchá a tvrdá. Proto se do vertikutace dejte ideálně dva dny po nějakém dešti. Zároveň dbejte na to, aby tráva nebyla vyšší než 4 centimetry, v případě, že je vyšší, plochu posečte. Dále je třeba aplikovat týden až dva před vertikutací přípravek na hubení mechu. To proto, aby vertikutační nože vyčesávaly z trávníku mech už odumřelý. Případná holá místa je vhodné zacelit travním dosevem a na celou plochu aplikovat speciální podzimní hnojivo, které spolu se správně provedenou vertikutací dodá trávníku sílu přestát v dobré kondici nástrahy zimních měsíců.CESTA K BAREVNÉMU JARU ZAČÍNÁ NA PODZIM!
Pokud se chcete na jaře těšit záplavou pestrobarevných květů cibulovin, je potřeba začít s jejich výsadbou již na podzim. Když podzimní výsadbu nezanedbáte, zahrada se v jarních měsících rozzáří pestrými barvami květů a naplní se jejich přitažlivou vůní.Aby byl Váš jarní záhon opravdu dokonalý, je třeba už teď rozmyslet, kde to bude tulipánům, hyacintům, narcisům, šafránu, okrasnému česneku nebo kosatcům nejvíce slušet. Cibulnaté rostliny jsou nenáročné na údržbu a nejlépe se jim daří v písčitohlinitých půdách s propustným podložím. Půdu bychom měli připravit alespoň týden před výsadbou a je vhodné do ní přimíchat speciální hnojivo. Práci se sázením výrazně ulehčí kvalitní ruční zahradní nářadí. Nabízíme propracované, ergonomicky tvarované lopatky, sázecí kolíky, hrabičky, motyčky a další nářadí s patentovaným systémem SafeTouch, který zajišťuje pohodlný a bezpečný úchop.