Menu Zavřít
+420 327 777 111 (volejte PO-PÁ 9-18 a SO-NE 9-17)

Září na zahradě

Září na zahradě
Září na zahradě
Sklízíme úrodu, zakládáme trávník, startujeme vertikutátor.
Zahrada v tomto období vydává plnými hrstmi plody naší několikaměsíční starostlivé práce.  Sklízíme krásně dozrálá rajčata nejrůznějších tvarů, velikostí a barev, dokonce i fialová nebo černá, dále papriky, cibuli i česnek. Pokud je úroda tak bohatá jako letos, můžeme z nich vyrobit domácí čalamády, leča nebo kečup. Receptů je plný internet. Také cukety a dýně všeho druhu se letos každému většinou povedly. Jestliže jsou dostatečně vyzrálé a nepoškozené, vydrží v suchu a chladnu třeba až do Vánoc. Pokud je ovšem dřív nesníme. Sklizené záhony zryjeme a můžeme na nich ještě zasít tzv. zelené hnojivo. Hodí se například hořčice, ozimá řepka nebo měsíček lékařský, který navíc dokáže na záhonech vyhubit zločince jménem háďátko. Nedočkavci už ochutnávají první kuličky z hroznů vinné révy, ale mnoho klasických stolních odrůd dozrává v našem klimatu klidně až v říjnu.
 
Zakládáme trávník
Závěr léta a počátek podzimu je ovšem dobou, kterou můžeme využít i k založení nového trávníku. Novostavba už je pod střechou, fasáda je taky hotová, takže se pustíme do zahrady. A trávník je její hlavní součástí. Nižší teploty, bohatší ranní rosa a častější déšť umožňují zakládat trávníky od září až do konce října. V tomto období nám tráva dobře vzejde, a ještě před příchodem zimy se porost plně zapojí. Na výběr máme více možností. Můžeme si zjednat odbornou firmu, která plochu upraví a trávník vyseje, nebo může rovnou položit trávníkový koberec. Tato cesta má jisté výhody, ale nesporně stojí hromadu peněz. Proto si většina majitelů zahrad zakládá trávníky sama. Koneckonců z takového svépomocně vypěstovaného trávníku má člověk i neskonale větší radost. Takže, jak na to?

Příprava půdy a výběr osiva
Předpokladem úspěchu je dobrá příprava půdy a výběr správného osiva. Z půdy odstraníme kameny a další nečistoty. Plochu urovnáme a zryjeme do hloubky asi 15 až 20 centimetrů rýčem nebo pomocí kultivátoru. Pokud je zemina moc těžká, můžeme ji vylehčit pískem.„Před osetím je žádoucí půdu obohatit živinami v podobě podzimního trávníkového hnojiva s vysokým obsahem draslíku, který je důležitý pro správné přezimování mladého i staršího trávníku“, radí produktová manažerka Mountfieldu a specialistka na trávníky Tereza Veselá. Používá se přibližně 20 až 30 g/m2. Takto připravený pozemek necháme cca 2 až 3 týdny tzv. odležet. Pak plochu zbavíme případného plevelu ručním vytrháním nebo chemicky. Mezitím si dobře zvážíme, jak budeme zahradu využívat. Zda chceme trávník „jen“ pro okrasu, nebo trávník, po kterém se bude často chodit, kde budou řádit děti, prostě trávník, který bude pod nějakou zátěží. „To je moc důležité pro výběr správného osiva“, říká Tereza Veselá s tím, že na výběr jsou osiva jak pro okrasné trávníky, tak pro zatěžované trávníky i osivo pro trávníky do náročnějších podmínek, například do stínu nebo naopak na suchá a velmi slunná místa. Výhodou těchto kvalitních a moderních osiv je, že se dají použít kdykoliv během celého vegetačního období. K samotnému výsevu je vhodné použít šikovné rozmetadlo, to proto, že umí semínka rozprostřít po celé ploše rovnoměrně, což se nám ručně většinou nepodaří. Rozmetadlo využijeme i při aplikaci hnojiv.  Kolik osiva potřebujeme? Tereza Veselá říká, že na jeden metr čtverečný je vhodné aplikovat 10 až 30 g osiva, a to v závislosti na kvalitě půdy, na druhu travní směsi a na technice výsevu.

 

Výsev křížem
Před výsevem si osivo rozdělte na dva díly, první díl aplikujte podélně a druhý díl kolmo na první. Po výsevu osivo zlehka zapravíme hráběmi do půdy, do hloubky asi 2-3 mm a celou plochu utužíme například válcem. Pokud neprší, plochu zavlažujeme pravidelně ráno i večer, dokud rostliny nevzejdou, což může být tak za tři až čtyři týdny. Místa, na kterých rostlinky případně nevzešly, dosejeme ještě ručně a dosev případně zopakujeme také na jaře. Radost z prvního sečení vlastnoručně vypěstovaného trávníku si užijeme až napřesrok, v dubnu nebo květnu. A ještě dvě poznámky. Za prvé: pokud na jaře plánujete výstavbu zapuštěného bazénu, pusťte se do založení nového trávníku až po jeho instalaci. Pokud si ale chcete pořídit některý z nadzemních bazénů, nemusíte čekat a trávník si založte ještě na podzim. A za druhé: první vertikutaci nového trávníku provádějte až tři roky po jeho vysetí.
 
Proč podzimní vertikutace?                                                                                               
Vertikutace zahradního trávníku už dávno není pro většinu zahrádkářů neznámý pojem. Není také bez zajímavosti, že tento veskrze anglický a moderní způsob péče o trávníky, a rovněž stroje k tomu určené, začala jako první u nás už před lety propagovat společnost Mountfield. Ale nechme historie, máme tu září a je potřeba se pustit do letošní druhé vertikutace. Vyčistit a provzdušnit trávník elektrickým, benzinovým nebo AKU vertikutátorem můžeme, dokud teploty nepoklesnou pod nějakých 10 °C.  „Půda by ale neměla být podmáčená ani příliš suchá a tvrdá. Proto se do vertikutace dejte ideálně dva dny po nějakém dešti. Zároveň dbejte na to, aby tráva nebyla vyšší než 4 centimetry, v případě, že je vyšší, plochu posečte“, říká produktový manažer Mountfieldu Lukáš Bejlovec.  Dále je třeba aplikovat týden až dva před vertikutací přípravek na hubení mechu. To proto, aby vertikutační nože vyčesávaly z trávníku mech už odumřelý. Případná holá místa je vhodné zacelit travním dosevem a na celou plochu aplikovat speciální podzimní hnojivo, které spolu se správně provedenou vertikutací dodá trávníku sílu přestát v dobré kondici nástrahy zimních měsíců.
 
 

CESTA K BAREVNÉMU JARU ZAČÍNÁ NA PODZIM!
Pokud se chcete na jaře těšit záplavou pestrobarevných květů cibulovin, je potřeba začít s jejich výsadbou již na podzim. Když podzimní výsadbu nezanedbáte, zahrada se v jarních měsících rozzáří pestrými barvami květů a naplní se jejich přitažlivou vůní.

Aby byl Váš jarní záhon opravdu dokonalý, je třeba už teď rozmyslet, kde to bude tulipánům, hyacintům, narcisům, šafránu, okrasnému česneku nebo kosatcům nejvíce slušet. Cibulnaté rostliny jsou nenáročné na údržbu a nejlépe se jim daří v písčitohlinitých půdách s propustným podložím. Půdu bychom měli připravit alespoň týden před výsadbou a je vhodné do ní přimíchat speciální hnojivo. Práci se sázením výrazně ulehčí kvalitní ruční zahradní nářadí. Nabízíme propracované, ergonomicky tvarované lopatky, sázecí kolíky, hrabičky, motyčky a další nářadí s patentovaným systémem SafeTouch, který zajišťuje pohodlný a bezpečný úchop.
 
  

HOLANDSKÁ KRÁSA, KTERÁ FASCINUJE
Spoléháme na nejvyšší kvalitu, proto pro Vás mrazuvzdorné, prémiové cibuloviny odebíráme od tradičních holandských pěstitelů. Jde o osvědčené dodavatele do nejhezčích evropských parků a botanických zahrad! Balení obsahují barevný mix 7 – 30 cibulek. Jejich velikost je zárukou vysoké kvality květů (např. obvod cibule tulipánu je 10 až 12 cm).
 

Ostatní také zajímá

Vertikutace – první krok k dokonalému trávníku
Vertikutace – první krok k dokonalému trávníku
Jak vypěstovat zdravý a hustý trávník?
Jak vypěstovat zdravý a hustý trávník?

Mohlo by vás zajímat

Travní směsi
Pěstitelské potřeby
Vertikutátory

Tipy pro vás

Travní směs Sport, 1 kg
270 Kč 159 Kč
Travní směs Dosev 1kg
259 Kč 159 Kč
Travní směs Park, 10 kg
2 399 Kč 1 399 Kč
Travní směs Sport, 10 kg
2 399 Kč 1 399 Kč
Travní směs Sport, 2,5 kg
639 Kč 379 Kč
Travní směs do sucha 2,5kg
719 Kč 409 Kč