Barevný podzim s vůní dřeva
Možností zpracování palivového dřeva je spousta. Tím nejrozšířenějším a nejpoužívanějším nástrojem na zpracování dřeva je řetězová pila. Můžete vybírat z pil benzinových, elektrických nebo stále oblíbenějších AKU modelů.
Jak vybrat pilu
V první řadě je třeba si říci, k jaké práci a kde budete motorovou pilu používat. Na prořezávání stromů na zahradě, nařezání dřeva na ohniště či do krbu nebo na tesařské práce je vhodná pila elektrická.
Upotřebíte je všude tam, kde máte zajištěn přívod elektřiny.
V čem je přednost elektrických pil? „Oproti benzinovým pilám jsou levnější, nenáročné na údržbu, lehčí a méně hlučné,“ vyjmenovává hlavní klady Martin Suchý, odborník na řetězové pily.
Stačí Vám hlídat množství oleje a musíte rovněž kontrolovat, aby byl řetěz správně ostrý. Bonusem je i snadné napínání a výměna řetězu bez použití nářadí.
Když potřebujete zpravovat velké množství dřeva, sáhněte po silnější benzinové pile. Jsou ideální pro přípravu palivového dřeva a pravidelné řezání v lese i na zahradě. „Disponují silnými motory a ty nejvýkonnější pily, například od výrobce Oleo-Mac, řadíme do kategorie profesionálních pil. Zastanou obrovské množství práce a oceníte jejich spolehlivost,“ doplňuje Martin Suchý.
Stále žádanější jsou dnes i AKU pily. Nepotřebujete benzin ani elektřinu, protože pracují na jednu baterii, kterou navíc můžete použít i na další stoje z řady AKU nářadí.
Po řezání nám často zůstane hodně odpadu. Spousta větví, které můžeme díky technice ekologicky zlikvidovat a odpad ještě využít. Tím správným pomocníkem je drtič nebo štěpkovač. Drtiče rozsekají větve na drobné kousky, které pak můžete použít jako mulč. Štěpkovače je zpracují na menší odštěpky, s nimiž se dá provzdušnit kompost, případně po proschnutí roztápět kamna.
Štípačka usnadní práci
Když máte dřevo nařezané na špalky, ať už pomocí řetězové či okružní pily, většinou tím práce nekončí. Zpravidla ho potřebujete ještě dál zpracovat, to znamená špalky naštípat na menší kusy.Nejběžnějším způsobem je klasická sekera. Stačí vám štípací špalek, často budete potřebovat i štípací klíny a jdete na to.
Výběr sekery by člověk neměl podcenit. Dnes už existují modely vyráběné v souladu s nejmodernějšími technologiemi. Topůrka jsou z kompozitu vyztuženého skelnými vlákny, hlava z kované uhlíkové oceli potažená teflonem pro snadný průnik do dřeva. Práci vám kvalitní sekera rozhodně usnadní.
Když potřebujete rozštípat kvanta špalků a ještě k tomu delší klády, dobře víte, co je to za dřinu. Práci si můžete výrazně usnadnit i urychlit štípačkou dřeva.
Současný trh nabízí horizontální a vertikální varianty hydraulických štípaček. Jsou několikanásobně rychlejší než sekera, za čtvrt hodiny s nimi naštípete až 15 metrových klád. Za jedno odpoledne tak naděláte dřevo, které vám vydrží na celou topnou sezónu.
Záleží na potřebách každého, zda zvolí štípačku horizontální či vertikální. Jedná se o stroje robustní celokovové konstrukce se snadným ovládáním, funkčními kolečky pro dokonalou mobilitu a výkonnými elektromotory.
V případě vertikálních typů je navíc samozřejmostí tříúrovňový polohovatelný stůl, díky němuž lze zpracovávat polena v širokém rozpětí délky. Štípačky mají rozdílné štípací tlaky a ty nejvýkonnější si poradí s poleny dlouhými až 130 cm!
Pokud některého z těchto pomocníků použijete, zpracování dřeva bude příjemnou činností. A pak už se můžete těšit na dlouhé zimní večery u plápolajícího krbu nebo krbových kamen.