Štípačky dřeva – Jak vybrat a pracovat se štípačkami

Jak vybrat štípačku dřeva a jak s ní pracovat?

Co je nejlepší pomocník na štípání dřeva? Sekera určitě napadne jako první skoro každého. Ale co přijde, když už sekera nestačí? Nastupuje hydraulická štípačka dřeva. To jsou robustní celokovové stroje, které zvládnou za pouhou čtvrt hodinu zpracovat až 15 metrových klád! Jak taková štípačka funguje a jak se o ni starat? Odpovědi najdete v naší poradně.
Štípačky dřeva – Jak vybrat a pracovat se štípačkami

Jak vybrat štípačku?

Hodně záleží na vašich představách a nárocích. Měli byste vědět, jaké dřevo budete primárně štípat, jestli měkčí z jehličnatých stromů či tvrdší (buk, dub), jaké množství a jaké průměry klád chcete zpracovávat, jak často budete štípačku používat a také, kdo ji bude používat.
Na trhu jsou dva druhy štípaček na dřevo – horizontální a vertikální. Horizontální štípačky jsou menší, skladnější a vhodné zejména pro hobby použití - na štípání menšího množství dřeva o průměrech do 25 cm a délky kolem půl metru. Polena s nimi lze pouze půlit.

Pro komfortnější práci je k horizontálním štípačkám možno dokoupit si stojan. Nestojí moc peněz a rozhodně si díky němu práci usnadníte. Velkou devizou těchto štípaček je nízká hmotnost, praktická kolečka zaručí bezproblémovou manipulaci i snadné skladování.

Když chcete zpracovat větší množství palivového dřeva bez námahy, zvolte štípačku vertikální.
Jde o mohutné stroje celokovové konstrukce se silnějšími motory, které jsou nesmírně stabilní a díky kolečkům se dají snadno přemístit. Mají obouruční bezpečnostní úchop. Zvládnou s přehledem rozštípat polena o průměru až 35 cm a délce do 52 cm.

Jak správně štípat dřevo?

Stroj umístíme na pevný podklad. Ať už jde o horizontální nebo vertikální štípačku, vždy ji z důvodu bezpečnosti ovládáme oběma rukama. V případě horizontální štípačky spíná jedna ruka elektromotor a druhá uvádí do pohybu hydraulický systém se štípacím klínem.
Vertikální štípačky jsou dle zákonných předpisů vybaveny obouručním úchopem. Z důvodů bezpečnosti je třeba myslet na to, že pracujeme se strojem, který je napájen z elektrické sítě, proto vždy pracujeme za sucha.

Jak je to s bezpečnostní práce? Jaké musím mít ochranné pomůcky?  

U horizontální štípačky zajišťuje bezpečnost při práci pevný ochranný box v oblasti klínu i ovládací páky. U vertikálního modelu pak obruče ramen.

Štípačku smí obsluhovat pouze jedna osoba, v okruhu 5 metrů se nesmí pohybovat jiná osoba či zvíře. Pracovní oděv nesmí být volný a doporučeny jsou pevné plné boty, ideálně s vyztuženou špičkou, kdyby vám špalek upadl. Nutnost použití ochranných pomůcek: chránič sluchu, ochranný štít či brýle, rukavice. Vždy štípejte pouze ve směru vláken špalku (nikdy nedávejte špalek napříč).

Jak se starat o štípačky?

Jedná se o stroje nenáročné na údržbu. Po skončení práce stroj řádně očistěte. Štípací sloupek pravidelně mažte vazelínou nebo ekologickým olejem. Kontrolujte dotažení šroubových spojů. Štípačky skladujte na suchém místě, kde teploty neklesají pod nulu.

Lze převést vertikální štípačku osobním autem?

Při dodržení manipulačních pokynů to možné to je. Štípačka musí ležet na „zádech“ a musíme přidat převozní zátku, aby nevytekl olej. Ta je součástí stroje. Rozhodně nepřevážejte štípačku ihned po ukončení práce. Měla by cca hodinu odpočívat.

Jak často se mění hydraulický olej ve štípačce?

První výměna by měla proběhnout po 50 pracovních hodinách a pak po každých 250 hodin (model 5T) a nebo 500 hodin (model 8T).

Jaké elektrické připojení a jištění je nutné mít pro připojení štípaček?

Pro horizontální model Patriot 5T postačí klasická zásuvka na 230 V. U vertikální štípačky Patriot 8T, je třeba třífázový proud 400 V.

 

Prohlédnout sortiment štípaček dřeva

Ostatní také zajímá

Vše, co potřebujete vědět o pilách
Vše, co potřebujete vědět o pilách
Příprava dřeva snadno a rychle
Příprava dřeva snadno a rychle

Mohlo by vás zajímat

Štípačky na dřevo

Tipy pro vás

Štípačka MTF LHS 5T H
15 900 Kč 9 990 Kč
Štípačka MTF LHS 8T H
30 900 Kč 18 990 Kč

Kategorie článků