Jak připravit zahradu na jaro

V březnu se začíná zahrada pomalu probouzet k životu, a abychom se později mohli radovat z bohaté úrody, čeká na nás nyní spousta práce. Pojďme se podívat na malý přehled činností, na které se v tomto období zaměřit.
Jak připravit zahradu na jaro

Prvním impulsem pro začátek jarních prací na zahradě je vývoj počasí. Každý rok je jiný, a proto bychom měli sledovat zejména teplotu půdy. Měřit ji můžete běžným teploměrem v ranních hodinách v hloubce zhruba 5–10 cm, teplota by se měla pohybovat nad 7 °C v průběhu jednoho týdne. Půda má být na povrchu oschlá, dobře drobivá a nelepivá. Jen taková se dá dobře připravit pro setí.

Rotavace půdy v záhonech a hnojení


Jakmile je půda teplotně připravené, je dobré zbavit ji plevele a prokypřit, nejlépe motyčkou. Pokud zakládáte zcela nový záhon, musíte nejdříve odstranit drny. Půdu poté zryjte do hloubky zhruba 30 cm a pečlivě vyberte kořeny plevelů. Takto připravenou půdu následně promíchejte s hnojivem, použít můžete například Cererit, který je ideální pro výživu ovoce, zeleniny a okrasných rostlin. Toto hnojivo působí ihned a vydrží v půdě až 2 měsíce. Skvěle poslouží také organické hnojivo vyrobené z kravského hnoje v peletové formě pro snadnou manipulaci. Ošetřenou půdu nechte zhruba tři týdny odpočinout. Tímto způsobem dostane půda veškeré potřebné živiny, které jsou nezbytné pro následný výsev a výsadbu rostlin.

Na přelomu března a dubna je vhodná výsadba mrkve a petržele, černého kořenu, salátu, špenátu a ředkviček, jarního česneku a šalotky. Zranitelnější druhy jako cukety, rajčata, okurky či květák si předpěstujte v květináči a později přesaďte na záhony. Cibuli sazečku vysaďte až na poslední dny v březnu. Bylinky předpěstujeme v truhlících: levandule, máta, tymián, šalvěj, rozmarýn a bazalka. V naší nabídce najdete 334 druhů semínek Moravoseed.

Ošetření a prořezání ovocných stromů a keřů

Prořez ovocných a okrasných dřevin se provádí na konci zimy a začátkem jara, respektive v době, kdy jsou stromy v tzv. vegetativním klidu. Pro jabloně a hrušně je nejideálnější polovina března. V době rašení (krátce před vykvetením) řežeme pak peckoviny jako meruňky, broskvoně či slivoně. Višně a třešně je ideální prořezat až v létě krátce po sklizni. K dobré úrodě Vám pomůže hnojení, na které je nyní také správná chvíle. Hnojivo zarýváme pod korunu stromů, anebo vyryjeme několik děr a do nich nalijeme hnojivo tekuté. Zkusit můžete například kapalné univerzální hnojivo s rychlým účinkem pro všechny druhy rostlin, které přispívá k bohatší tvorbě květů a plodů. Pohnojení a prořezání uvítají i ovocné keře, jako je rybíz či angrešt. Pokud jde o okrasné keře, prořezávají se ty druhy, které kvetou v létě, spolu s některými popínavými rostlinami, jako třeba plaménky. Jarní výsadby jsou ideální pro broskvoně, meruňky i nektarinky ale i třezalky či komule, nebo popínavé rostliny. Březen je vhodný také k vysazování maliníků či borůvek, na konci měsíce lze vysadit jahodník.

Okrasné dřeviny a traviny

Okrasné dřeviny rozvážeme, pokud jsme je svázali proti nánosům sněhu. Dále sundáme případné krytí, uděláme řez – je-li potřeba, a pokud to typ stromku snese hned na jaře. Pak pod stromkem důkladně okopeme zeminu a pohnojíme, skvěle poslouží krystalické hnojivo na výživu všech druhů okrasných dřevin. U vysokých okrasných travin odstřihneme všechny suché stvoly zhruba 10 cm nad zemí.

Jarní řez růží

V jarním období také věnujte velkou pozornost růžím. Na konci března odstraníme ze záhonů zimní ochranu a odhrneme nahromaděnou zeminu. Pokud už nehrozí silné mrazy, prostříháme růže a vystříháme nemocné a suché výhonky. Jaro je vhodné i pro výsadbu nových růží, půda by ale měla být zcela rozmrzlá. Růže zasaďte na záhon, který je dostatečně slunný a vzdušný. Po zasazení ze záhonu shrabte všechny zbytky rostlin a záhon uhlaďte.

Ošetření trávníků

Po zimě je dobré v první řadě ručně shrabat spadané listí, větvičky, mech, šišky a jiné hrubé nečistoty – zejména vybrat kamínky, které by mohly poškodit sekačku při následném sečení trávníku. Následně provést první jarní seč, kterou dosáhnete rovnoměrného růstu a sjednotíte vizuální vzhled trávníku. Nikdy byste neměli sekat více než 1/3 délky travních stébel. Podle potřeby je několik dní po prvním posečení možné trávník šetrně zvertikutovat. Aby byla vaše práce co nejúčinnější, je dobré ošetřit trávník vertikutátorem v jednom směru a pak ještě jednou křížem. Po vertikutaci někdy zůstanou holá místa, která dosejte k tomu určenou travní směsí, například regenerační travní směsí pro obnovu travních ploch po vertikutaci, nebo travní směsí dosev pro rychlou regeneraci poškozených míst. Celý trávník poté pohnojte vhodným trávníkovým hnojivem, skvěle poslouží trávníkové organo-minerální hnojivo pro harmonický vývoj a zdravý růst trávníků. Toto hnojivo posiluje travní stébla a zlepšuje jejich odolnost proti sešlapání, zároveň také pomáhá k bohatšímu travnímu drnu, který omezuje mechy a plevele. Pokud chcete vašemu trávníku opravdu dopřát, pocukrujte jej trávníkovým substrátem, který pomůže vylepšit vegetační vrstvu. Poté můžete pomalu začít s pravidelným kosením. Na jaře má tráva ideální podmínky zakořenit, březen je tedy nejvhodnější doba pro výsev zcela nového trávníku.
 
NÁŠ TIP: Na jaře vysazované a v létě kvetoucí cibuloviny jsou také součástí našeho sortimentu. Letní cibuloviny nejsou většinou nijak náročné, takže si s jejich pěstováním snadno poradíte. Krásně rozkvetlé květiny rozzáří každou letní zahradu a vykouzlí dobrou náladu. Vyberte si u nás z cibulek nádherných a bohatě kvetoucích lilií, pivoněk, jiřinek i gladiolů v praktických baleních.
 
Jsme specialisté na zahradu s 30letou tradicí a zkušenostmi, klademe důraz na kvalitu všech našich výrobků a na šíři sortimentu, abychom Vám tak zajistili co nejpohodlnější a nejefektivnější práci na zahradě. Pokud Vám tedy kvalitní nářadí doposud chybí, neváhejte a navštivte nás na našich prodejnách, kde Vám naši odborní prodejci rádi pomohou s výběrem.
 
Hurá na zahradu 😊

 

Prohlédnout výběr travních směsí

Ostatní také zajímá

Vertikutace – první krok k dokonalému trávníku
Vertikutace – první krok k dokonalému trávníku
Jak prořezávat ovocné stromy a keře
Jak prořezávat ovocné stromy a keře

Mohlo by vás zajímat

Vertikutátory
Motyčky a kultivátory
Hnojiva

Tipy pro vás

Cererit pro zeleninu, 3 kg
190 Kč 125 Kč
Kravský hnůj, 3 kg
150 Kč 79 Kč
Aku provzdušňovač Greenworks G40DT35 40V
9 130 Kč 4 590 Kč
Kultivátor ruční MTF Elite
330 Kč 179 Kč
Benzinový vertikutátor MTF LS 40 V
19 800 Kč 9 990 Kč
Elektrický vertikutátor MTF LSE 140 V
4 100 Kč 1 990 Kč

Kategorie článků