Elektrokola – vše, co potřebujete vědět

Elektrokola – vše, co potřebujete vědět

Jak fungují elektrokola MTF? Jakými komponenty jsou osazena? Pro koho jsou elektrokola vhodná? Jaké mají dojezdy? Jak je to s bateriemi? Jaké typy motorů existují? Jak správně vybrat elektrokolo? Odpovědi nejen na tyto dotazy, ale i mnoho dalšího, najdete v následujícím článku.
Elektrokola – vše, co potřebujete vědět

 

NENÍ TO MOTORKA, MUSÍTE ŠLAPAT

Elektrokolo je v podstatě klasické jízdní kolo. Jen Vám s jeho pohonem pomáhá elektromotor a dobíjecí akumulátorová baterie. To je srdce elektrokola, které Vás žene kupředu. Jinak na elektrokole najdete vše, na co jste zvyklí u běžných jízdních kol. Včetně přehazovačky, odpružené vidlice, kvalitních brzd a dalších komponentů.

Kdo chce, dá si do těla

Elektrokolo není motorka, že byste jen otočili rukojetí a vezli se. Na elektrokole musíte šlapat, ale můžete se spolehnout na pomoc elektromotoru. Kdo si chce dát do těla, tak si dá – stačí si nastavit nižší asistenci a spoléhat i na sílu svých nohou. Ale kdo se chce hlavně vozit, nastaví maximální úroveň podpory a stačí mu jen zlehka točit nohama. I tak vyjede skoro všechno. Elektrokolo prostě nabízí nejrůznější způsoby pojetí cyklistiky.

Žádný kopec není dost prudký

Díky elektrokolům se počty cyklistických nadšenců každý měsíc zvyšují. Kouzlo cyklistiky objevují i ti, kteří třeba na kole ani nikdy pořádně nejezdili. Elektrokolo potírá výkonnostní rozdíly a posouvá hranice možností. Na elektrokole pro vás není žádný kopec dost prudký, můžete podnikat daleko delší výlety. A pokud jsou vaši parťáci lepší cyklisté a na normálním kole byste jim nestačili, s elektrokolem jim budete ujíždět.

Jízda na elektrokole do kopce

ODKUD JSOU ELEKTROKOLA MTF

MTF je česká značka elektrokol. Sami si tvoříme rámové geometrie, skladbu komponentů i design všech modelů. Elektrokola MTF se kompletují výhradně v České republice a na Taiwanu. Všechno je vysoce odborná ruční práce, která probíhá pod supervizí našich zaměstnanců. Během kompletace probíhá několikrát kontrola funkčnosti všech komponentů včetně zapojení celé elektroinstalace.

JAKÉ KOMPONENTY NAJDETE NA ELEKTROKOLECH MTF

Na našich elektrokolech můžete najít prémiové komponenty nejvyšší kvality: středové motory Shimano Steps EP8, Bafang M510, M410, přehazovačky Shimano Deore, hydraulické kotoučové brzdy Shimano a Clarks, odpružené vidlice ZOOM Vaxa (vzduchové) a SR Suntour, prémiové pláště Maxxis, barevné LCD displeje s USB nabíjením a mnoho dalšího.

Výhody elektrokol MTF

DOJEZDY ELEKTROKOL

Dojezd je určen množstvím energie „uskladněné“ v baterii. Při baterii s parametry 36 V a 20,3 Ah máte k dispozici 730 Wh. Tato energie stačí na dojetí cca 150-180 km (u tohoto typu baterie). Rozptyl dojezdu je poměrně velký, což je způsobeno podmínkami, za jakých je elektrokolo provozováno. Zásadní vliv na dojezd mají následující faktory: hmotnost jezdce, profil terénu, stupeň úrovně podpory elektromotoru, styl jízdy nebo povrch vozovky.

Jaké baterie jsou v elektrokolech MTF?

Kvalitní a odzkoušené baterie Shimano a MTF s články Samsung s technologií Li-Ion (stejná technologie jako v bateriích používaných v mobilních telefonech nebo přenosných počítačích). Elektrokola MTF nikdy nepoužívají baterie na bázi olova (jako autobaterie). Technologie Li-Ion je velmi bezpečná a baterie tohoto typu nemají „paměťový efekt“, což umožňuje pohodlné dobíjení baterie v kterémkoli okamžiku. U všech horských, krosových i trekingových elektrokol najdete baterie plně integrované do rámu, takže z něj nevyčnívají a elektrokolo je tak designově krásně vyladěné. U skládacích elektrokol můžete volit mezi baterií plně integrovanou nebo umístěnou za sedlovou trubkou, u městských elektrokol najdete rovněž modely s baterií v rámu a také elektrokola s baterií umístěnou na nosiči.

Nejsilnější integrované baterie na trhu

Pro většinu lidí, kteří na elektrokole vyznávají sportovnější styl jízdy, jsou klíčové zejména špičkové motory a dojezdy. Proto se výrobci předhánějí, kdo přijde s baterií vyšší kapacity a tím pádem i vyšším dojezdem. V řadě modelů elektrokol MTF můžete mít i nejsilnější integrované baterie na trhu značky MTF s články Samsung s kapacitou 25 Ah, díky nimž na jedno nabití ujedete až 200 kilometrů! Zdaleka ne všichni uživatelé elektrokol ovšem požadují extrémně dlouhé dojezdy. Někteří zdolávají jen kratší vzdálenosti, jezdí třeba pouze do obchodu nebo do práce. Proto si u všech našich elektrokol můžete vybrat z několika typů baterií lišících se kapacitou a dojezdem.

Jaká je životnost baterie?

Baterie použité v elektrokolech MTF mají životnost 500 – 900 nabíjecích cyklů (podle typu). Znamená to, že baterii můžete nabít 500 krát (případně 900 krát), aniž by se významně snížila její kapacita. Poté se kapacita baterie začne postupně snižovat (znáte to např. z mobilních telefonů). Snížení kapacity baterie nemá vliv na výkon elektrokola, pouze se Vám může snížit dojezd na jedno nabití. Pokud ovšem předpokládáme, že velmi aktivní cyklista ujede za rok cca 6 000 km (kdo z nás to ujede?), pak nabíjíte 100 x za rok. Při tomto velmi vysokém využití elektrokola Vám baterie stačí na cca 5 let a dojezd na jedno nabití se významně nesníží.

Černo růžové elektrokolo

JAK VYBRAT SPRÁVNÉ ELEKTROKOLO

Výběr elektrokola by se rozhodně neměl podceňovat. Pokud plánujete aktivní jízdu a delší výlety, určitě byste se měli orientovat na elektrokola horská, krosová nebo trekingová. Horská elektrokola jsou ideální pro ty, kteří se chtějí pohybovat zejména v těžším terénu a nejezdí tolik po silnicích. Vyvezou vás všude. I tam, kam byste pomalu ani nevyšli 😊 Na trhu můžete najít i celoodpružené modely, na nichž se dá zažít velká dávka adrenalinu.

Druhy elektrokol

 

DÁ SE JET RYCHLEJI NEŽ 25 KM/H?

Rychlostní limit elektrokola

Elektrokola mají v základním nastavení rychlostní limit 25 km/h. To znamená, že i při zapnutí nejvyšší přípomoci nám motor pomáhá maximálně do uvedeného limitu. Na vyžádání lze provést dodatečnou úpravu přímé asistence, ovšem dle legislativy pouze pro provoz mimo pozemní komunikace. Tzv. „odčipování“ provádíme výhradně na vyžádání a na prodejnách. Elektrokolo s touto úpravou je pak možné používat pouze na vlastním pozemku nebo na pozemcích k tomu určených. Používání takto upraveného elektrokola není možné na pozemních komunikacích (včetně pozemních komunikací určených výhradně pro cyklisty nebo pro cyklisty a chodce).

Elektrokolo s uvedenou úpravou je možno v souladu s platnými právními předpisy provozovat na cestách a pozemcích k tomu určených.

Ostatní také zajímá

Elektrokola - slovník pojmů
Elektrokola - slovník pojmů
Jak správně vybrat elektrokolo?
Jak správně vybrat elektrokolo?

Mohlo by vás zajímat

Krosová elektrokola
Horská elektrokola
Trekingová elektrokola
Městská elektrokola
Skládací elektrokola

Tipy pro vás

Krosové elektrokolo Cross 4.4 (18)
39 900 Kč 20 990 Kč
Krosové elektrokolo Cross 4.4 (20)
39 900 Kč 20 990 Kč
Krosové elektrokolo Cross 4.4 W (17)
39 900 Kč 20 990 Kč
Krosové elektrokolo Cross 4.4 W (19)
39 900 Kč 20 990 Kč
Krosové elektrokolo Cross 6.4 W (17)
53 300 Kč 28 990 Kč

Kategorie článků