Jak správně vybrat elektrokolo?

Jak správně vybrat elektrokolo?

Výběr elektrokola rozhodně nepodceňujte. Než půjdete do prodejny, měli byste znát odpovědi na několik základních otázek: kdo na něm bude jezdit, jak daleko chce jezdit, v jakém terénu a také to, kolik peněz chce do elektrokola investovat.
Při koupi elektrokola rozhodně volte specializovanou prodejnu, kde své představy a požadavky zkonzultujete se specialistou. Zvlášť, pokud jde o vaše první elektrokolo a nemáte s ním žádné zkušenosti. Elektrokolo si v prodejně můžete vyzkoušet, vybrat vhodný model, optimální rámovou velikost, koupit příslušenství. V Mountfieldu Vám nabízíme možnost zkušební jízdy před nákupem i zapůjčení elektrokola na 24 hodin, abyste si vyzkoušeli, jak funguje a jaké má jízdní vlastnosti. Ruku v ruce s tím jde i balík služeb jako např. servis včetně garanční prohlídky zdarma, možnost pojištění, cykloasistence atd.

*Přečtěte si: Vše co potřebujete vědět o elektrokolech nebo Nejčastější dotazy ohledně elektrokol

Druhy elektrokol MTF

Horská

Pro všechny, kteří se pohybují hlavně v terénu a vyrážejí i do těžších kopců. Užijete je ale stejně dobře na cyklostezkách a nemusíte se bát ani na silnici. Horská elektrokola jsou spíše pro aktivní jezdce, kteří si asistencí motoru pomáhají, ale spoléhají i na sílu svých nohou. Na těchto elektrokolech najdete na nich kvalitní odpružené vidlice, hydraulické kotoučové brzdy a další komponenty důležité pro pohyb v terénu. Do horských kol se primárně instalují středové motory. Jsou vhodná pro muže i ženy, speciální ženské modely mají sníženou horní rámovou trubku a je na ně snazší nástup. Baterie u všech horských modelů MTF jsou plně integrované v rámu.

Horské elektrokolo

Krosová

Díky užším plášťům je jejich využití rozmanité. Hodí se na do lehčího terénu i na silnici. Můžete na ně připevnit nosič i blatníky. Tato elektrokola přivítají vyznavači sportovnějšího stylu jízdy i milovníci cykloturistiky. Speciální dámské modely mají sníženou horní rámovou trubku. U všech krosových elektrokol MTF je baterie plně integrovaná v rámu.

Krosové elektrokolo

Trekingová

Pro milovníky pohodových výletů, zejména po cyklostezkách a zpevněných cestách. Nejsou vhodná do těžkého terénu. Mají plnou výbavu pro rekreační ježdění: blatníky, světla, nosič. Rámy jsou navrhovány tak, aby jízda byla co nejpohodlnější. Treková elektrokola jsou vhodná pro muže i ženy, dámské modely elektrokol mají sníženou horní rámovou trubku pro snadnější nástup. Najdete na nich středové i zadní nábojové motory a baterie integrované v rámu.

Trekingové elektrokolo

Městská

Jedná se o pohodlná elektrokola s širšími sedly, která jsou vhodná zejména pro seniory. Spolehlivě na nich dojedete na nákup nebo na kratší pohodový výlet, při němž se nijak nenadřete. Nejlépe se cítí na asfaltových cestách ve městech a vesnicích. Díky absenci horní rámové trubky je na ně snazší nástup, takže jsou ideální i pro osoby menšího vzrůstu. Přivítají je také ženy, které rády jezdí na nákup nebo do práce v sukni. Tato elektrokola mají nosiče, kam můžete připevnit například košík na nákupy. Ve výbavě najdete i blatníky, světla nebo stojánek. Většinou se do městských elektrokol dávají zadní motory, prémiové modely mají motory středové.

Elektrokolo do města

Skládací

Klasické skládačky už mají pevné místi i mezi ebiky. Jedná se o elektrokola, která se vejdou všude: prokličkují městským provozem, hodí se na cesty do školy nebo do práce, ale třeba i na kratší výlety nebo na ryby. Využívat je mohou zástupci mladší generace i starší osoby, protože je na ně snadný nástup. Skládací elektrokola jsou velmi žádaná i mezi milovníky karavanů, protože jsou velmi skladná. Rozložení a zpětné složení je velmi snadné a zvládnete ho za pár vteřin. Mají motory umístěné v zadním náboji.

Elektrokolo skládací

*Mohlo by Vás zajímat: Slovník pojmů pro elektrokola

Středový nebo zadní?

Nejběžnějšími motory v elektrokolech jsou středové a zadní. Středové motory se dávají spíše do sportovních horských elektrokol, najdete je ale i u trekových nebo městských modelů. Středové motory jsou citlivější, mají tichý a plynulý projev a uvítají je cyklisté, kteří nechtějí být vyřazeni z role aktivního jezdce. Středový motor plynuje dávkuje výkon díky torznímu senzoru, což oceníte hlavně v těžkém terénu a v těžších výjezdech. Díky volbě optimálních otáček je úspornější, dosahuje delších dojezdů a elektrokolo je optimálně vyvážené. Jízda na elektrokole se středovým motorem je velmi přirozená.
Zadní nábojové motory se dávají především do elektrokol vhodných pro cykloturistiku či jízdy na kratší vzdálenosti po asfaltových cestách nebo cyklostezkách. Najdeme je hlavně v elektrokolech městských, kde se člověk chce pohodově vozit bez velké námahy. Co se týče projevu, tak zadní motor nevyžaduje tak velkou sílu šlapání a zabírá prakticky okamžitě. Kola s těmito motory jsou oblíbená i u starších osob, které si hodně pomáhají asistencí. Stačí jim jen trochu točit nohama a motor jim dává optimální podporu. Zadní motor disponuje volnoběžkou a při jízdě bez asistence neklade téměř žádný odpor.
Úroveň asistence (většinou 5 stupňů) se u obou typů motorů ovládá na displeji umístěném na řídítkách.
 

Nejsilnější baterie? Dojezd až 200 km!

Baterie jsou spolu s motory nejdůležitější částí elektrokola. Baterie jsou u současných elektrokol nejčastěji umístěny v rámu (nejvíc trendy jsou plně integrované, které vám z rámu nevyčuhují), u většiny městských elektrokol je najdete na nosiči a třeba u skládaček i za sedlovou trubkou, ale i plně integrované v rámu.
Na kapacitě baterie závisí dojezd elektrokola. Nejsilnější integrované baterie pro elektrokola na našem trhu mají kapacitu 25 Ah a na jedno nabití s nimi ujedete až 200 km! Dojezd ovlivňuje několik faktorů: hmotnost jezdce, síla podpory elektromotoru a také terén, v němž se pohybujete.

*Vše co potřebujete vědět o bateriích pro elektrokola
Baterie pro elektrokolo

Baterie na výběr

Velkým trendem poslední doby je možnost baterie na výběr. Není to zdaleka samozřejmost u všech prodejců elektrokol, ale poptávka je po této možnosti čím dál větší. Kdo podniká dlouhé výlety, je pro něj co nejvyšší výdrž baterie klíčová. Naopak jsou cyklisté, kteří elektrokolo používají jen na kratší vzdálenosti a stačí jim slabší baterie. Ideální je proto nabídnout možnost volby.
U elektrokol MTF najdete výhradně kvalitní baterie MTF s články SAMSUNG a SHIMANO a v rámci vyššího komfortu můžete vybírat minimálně ze dvou, u některých dokonce ze čtyř typů baterií lišících se kapacitou a dojezdem!


ZOBRAZIT ELEKTROKOLA

Ostatní také zajímá

Elektrokola - nejčastější dotazy
Elektrokola - nejčastější dotazy
Elektrokola – vše, co potřebujete vědět
Elektrokola – vše, co potřebujete vědět

Mohlo by vás zajímat

Krosová elektrokola
Horská elektrokola
Trekingová elektrokola
Městská elektrokola
Skládací elektrokola

Tipy pro vás

Krosové elektrokolo Cross 4.3 W (19)
39 900 Kč 19 690 Kč
Krosové elektrokolo Cross 6.4 (20)
53 300 Kč 28 990 Kč
Krosové elektrokolo Cross 6.4 W (17)
53 300 Kč 28 990 Kč

Kategorie článků