Rady a tipy

Nejčastější dotazy k servisu
Potřebujete se dozvědět užitečné informace o našem servisu. Máme pro Vás připraveny odpovědi na nejčastější otázky.

Nejčastější dotazy k náhradním dílům
Potřebujete zakoupit náhradní díl? Poradíme Vám jak zjistit cenu náhradního dílu a kde a jak jej objednat.

Nejčastější dotazy k zahradním strojům
Vlastníte nebo kupujete zahradní stroj? Víte jak často měnit olej, nebo jaké palivo použít? Zde se to dozvíte.

Nejčastější dotazy k zahradním bazénům
Chcete mít čistou vodu v bazénu a umět si poradit v každé situaci? Dobře Vám poradíme.

Jak na to…
Nabízíme Vám jednoduché rady, které Vám přijdou vhod při používání a údržbě našich výrobků.

 

Nejčastější dotazy k servisu

Provádíte opravy strojů zakoupených u jiných prodejců?
Přestože v rámci programu péče o zákazníky vybudovala společnost Mountfield v České republice bezkonkurenčně širokou a dostupnou síť vlastních servisních středisek, opravy strojů zakoupených u jiných prodejců neprovádíme. Na stroje zakoupené u jiných prodejců nemáme k dispozici technické podklady, originální náhradní díly apod.
Informaci, kde je možné provést opravu výrobku, Vám musí podat Váš prodejce.

Výjimku tvoří stroje s motory Briggs&Stratton. Na všech servisech zajišťujeme záruční i pozáruční servis a veškeré originální náhradní díly. Pokud je motor osazený na výrobku, jehož servis neprovádíme, provedeme potřebné úkony pouze na samotném motoru.

Je nutné se na servis zahradního stroje objednat?
Jakýkoliv výrobek můžete přinést do servisu na prohlídku, údržbu nebo opravu bez předchozího objednání.

Provádíte servis na počkání?
Jednoduché servisní úkony, jako je např. broušení řetězu motorové pily, výměny filtrů a svíček apod. se snažíme provádět našim zákazníkům na počkání. Složitější servisní zásahy, které vyžadují ze strany servisního technika více času, není možné provádět na počkání.

Jaký je termín na vyřízení opravy?
Velmi dobře si uvědomujeme, že výrobek máte proto, aby Vám sloužil. Veškeré opravy se proto snažíme provádět v co možná nejkratším termínu, obvykle v rámci několika dnů.  Ve špičce sezóny (zpravidla od dubna do července) mohou být však termíny delší, s ohledem na množství servisních zakázek na našich servisech.

Proto našim zákazníkům doporučujeme absolvovat pravidelné posezonní prohlídky a údržby strojů, které probíhají mimo hlavní sezónu. Absolvováním posezónní prohlídky a údržby se výrazně snižuje riziko výskytu závady v hlavní sezóně, což může ušetřit nemalé nepříjemnosti.

Jaká bude cena opravy?
Předběžnou cenu opravy stanoví přijímací technik servisu na základě fyzické prohlídky stroje. Podrobný rozpočet opravy vypracuje servisní technik po příjmu stroje do servisu.

Proč se nemohu dovolat do servisního střediska?
Naši servisní technici se právě věnují zákazníkům, kteří se dovolali před Vámi, případně zákazníkům, kteří servisní středisko navštívili. Za komplikace vzniklé při kontaktování našeho servisního střediska se omlouváme. Vaše dotazy týkající se servisu můžete zasílat na emailovou adresu mountfield@mountfield.cz. Odpověď obdržíte zpravidla týž den.

Na co se vztahuje záruka?
Společnost Mountfield jako solidní prodejce přijímá odpovědnost za všechny vady výrobní nebo materiálové povahy, které se v době zákonné záruční lhůty (2 roky) nebo prodloužené záruční lhůty (7 let) vyskytnou na zboží. Záruční doba platí samozřejmě pro všechny součásti a díly stroje resp. zboží. Je-li však v důsledku např. běžného provozu výrobek opotřeben nebo v důsledku mechanického působení nebo nesprávného používání poškozen, pak to nelze považovat za vadu výrobku. Za takové poškození nemůžeme odpovídat a věc tedy nemůže být opravena v rámci záruky bezplatně.

Jak reklamovat výrobek?
Pokud se domníváte, že výrobek má vadu výrobní nebo materiálové povahy, obraťte se bezodkladně na nejbližší servisní středisko Mountfield, uplatněte reklamaci a předejte výrobek k posouzení. Spolu s reklamovaným výrobkem je nutné předložit potvrzený záruční list nebo doklad o koupi. Po uplynutí 2 let záruky je nutné předložit potvrzený záruční list.

Je prodloužená záruční doba podmíněna absolvováním bezplatných posezonních prohlídek?
Prodloužená (7 letá) záruční doba není podmíněna absolvováním pravidelných posezonních prohlídek. Výjimku představují zahradní traktory, riderydvoustupňové sněhové frézy a mulčovače. Pro uchování prodloužené záruky musí majitelé zahradních traktorů, dvoustupňových sněhových fréz a mulčovačů bezplatné posezónní prohlídky pravidelně absolvovat.

Vztahuje se na ohnutou klikovou hřídel záruka?
Je nutné si uvědomit, že sekačka je určena k sečení trávy a k tomuto účelu jsou dimenzovány všechny její díly. Pokud dojde k poškození klikové hřídele, jedná se zpravidla o důsledek nárazu nože na pevnou překážku (obrubník, kámen, kořen stromu, krtina, apod.). Takové poškození nelze považovat za výrobní, nebo materiálovou vadu a proto se na takové poškození záruka nevztahuje a výrobek nemůže být opraven bezplatně.

Poškozená kliková hřídel se projevuje vibracemi stroje, případně zachytáváním nože o šasi sekačky. Pokud je stroj s poškozenou hřídelí nadále provozován, může postupem času dojít k jeho rozsáhlému poškození v důsledku nadměrných vibrací.

 

Nejčastější dotazy k náhradním dílům

Jak zjistím cenu náhradního dílu?
Prodejní cenu náhradního dílu je možno zjistit na internetových stránkách www.mountfield.cz, nebo můžete zaslat dotaz na e-mailovou adresu mountfield@mountfield.cz, případně se také můžete obrátit na servisní středisko Mountfield, kde Vám prodejní cenu náhradního dílu ochotně sdělí.

Jak si mohu objednat náhradní díl?
Všechny náhradní díly lze objednat a zakoupit na servisních střediscích Mountfield.
Vybrané náhradní díly je možné objednat prostřednictvím našeho e-shopu. Všechny náhradní díly můžete objednat rovněž na emailové adrese objednavkyND@mountfield.cz. Do emailu uveďte číslo náhradního dílu, číslo Věrnostní karty a kompletní dodací adresu. Zboží Vám bude zasláno na dobírku.

Pokud objednací číslo neznáte, můžete nás kontaktovat na emailové adrese mountfield@mountfield.cz. Poradíme Vám s identifikací náhradního dílu a sdělíme Vám jeho cenu. Pokud si budete přát, přijmeme od Vás objednávku a díl Vám rovněž odešleme na dobírku.

Jaký je termín dodání náhradního dílu?
V případě objednávky náhradního dílu přes e-shop, nebo emailovou adresu dodáváme zboží zpravidla do 2-4 pracovních dnů.

Je náhradní díl dostupný na konkrétním středisku?
Většina náhradních dílů je běžně skladem na všech servisních střediscích Mountfield. Pokud chcete mít jistotu, že náhradní díl je dostupný na konkrétním servisním středisku, kontaktujte nás na emailové adrese mountfield@mountfield.cz nebo kontaktujte příslušné servisní středisko. Vedoucí servisu Vám ochotně sdělí dostupnost náhradního dílu a jeho prodejní cenu.

 

Nejčastější dotazy k zahradním strojům

Jaké palivo se používá do zahradních strojů?
U zahradní techniky je možné se setkat se zážehovými čtyřdobými nebo dvoudobými motory, nebo i s motory vznětovými.

Zážehové čtyřdobé motory
Rotační sekačky, zahradní traktory a ridery, bubnové sekačky, vertikutátory, sněhové frézy, kultivátory.

Do zážehových čtyřdobých motorů se používá benzin NATURAL 95. Olej se do paliva nepřidává! Je nutné používat vždy pouze čerstvý benzín, který není starší než 30 dnů.

Zážehové dvoudobé motory
Křovinořezy a vyžínače, motorové pily, motorové vrtáky, zahradní čerpadla, fukary a postřikovače, plotové nůžky.

Do zážehových dvoudobých motorů se používá směs benzinu NATURAL 95 a příslušného oleje v poměru uvedeném v návodu k použití výrobku (např. Oleo-Mac 1:50). Je nutné používat vždy pouze čerstvý benzín, který není starší než 30 dnů.

Vznětové motory
Některé typy zahradních traktorů

Do vznětových motorů se používá motorová nafta.

Jak často měnit olej v motoru u sekačky a zahradního traktoru?
Motorový olej účinně maže a chrání kovové součástky motoru a zároveň motor chladí a čistí. Jelikož jsou oleje ve vzduchem chlazených motorech vystaveny vyšším pracovním teplotám a tyto motory pracují dlouhodobě ve vyšších provozních otáčkách než oleje v automobilových motorech, je nezbytná jejich častější výměna.

Olejovou náplň je proto nutné měnit každých 25 h pokud je motor provozován v těžkých podmínkách (nebo při vysoké okolní teplotě), jinak každých 50 hodin nebo 1x během sezóny.

Výšku hladiny oleje v motoru kontrolujte pravidelně před každým použitím stroje a po 5 odpracovaných hodinách.

Proč je nutné měnit vzduchový filtr?
Zahradní stroje pracují ve velmi náročném prostředí, které je plné prachu a nečistot. Kvalitní vzduchový filtr je zárukou, že se tyto nečistoty do motoru nedostanou a nezkrátí tak jeho životnost, nebo jej nepoškodí. Čistý filtr zajišťuje přísun správného množství vzduchu do motoru. Znečištěný vzduchový filtr značně omezuje množství vzduchu proudícího do motoru a motor je nucen pracovat s příliš bohatou směsí paliva. To má za následek vyšší spotřebu paliva i reálné riziko vyššího opotřebování motoru.

Vzduchový filtr doporučujeme pravidelně čistit a v případě poškození ihned vyměnit. Nový filtr doporučujeme vyměnit každou sezonu.

Mohu použít starý benzín do zahradní techniky?
Benzín je hygroskopická látka, která pohlcuje vzdušnou vlhkost a časem degraduje. Kvůli této vlastnosti nedoporučujeme používat benzín starší než 1 měsíc. Při degradaci paliva se začínají tvořit usazeniny, které mohou ulpět na sacích ventilech a ucpat palivové vedení a trysky karburátoru, čímž způsobí vážné poruchy motoru. Tomu lze předcházet použitím tzv. stabilizátoru paliva, který dokáže stabilizovat palivo na dobu až 24 měsíců. Stabilizátor paliva působí proti stárnutí paliva a navíc obsahuje čisticí prostředky, které zabraňují usazování nečistot.

U dvoudobých motorů je používání čerstvé palivové směsi zcela zásadní. Postupem času dochází k degradaci paliva, což může vést k závažnému poškození motoru. Vždy proto doporučujeme používat čerstvě namixovanou směs.

Mohu ponechat palivo v nádrži přes zimu?
Před odstavením stroje na zimu doporučujeme spotřebovat všechno palivo, které se nachází jak v palivové nádrži, tak i v palivovém vedení a karburátoru. Nejsnadněji to lze učinit tak, že ponecháte motor vchodu do úplného spotřebování paliva, až dojde k zastavení motoru. Tento způsob je možné provést u dvoudobých i čtyřdobých motorů.

Palivo ponechané v motoru může způsobit vážné poškození karburátoru.

Došlo ke střižení šroubů na šneku frézy
Střižné šrouby působí jako pojistka proti vážnému poškození šneku sněhové frézy. Zpravidla dochází k jejich střižení v momentě, kdy stroj narazí, nebo nabere tvrdý předmět. Střižné šrouby jsou navrženy tak, aby se střihly ve chvíli, kdy na šnek sněhové frézy působí síla, která by jej mohla poškodit. Proto v žádném případě nedoporučujeme nahrazovat střižné šrouby běžnými šrouby. Pokud došlo k poškození střižných šroubů, Vaše sněhová fréza byla ochráněna.

Střihly se kolíky na unášeči, co to znamená?
Kolíky na unášeči slouží jednak ke správnému upevnění nože na hřídel motoru a rovněž plní funkci pojistky v případě nárazu nože do překážky.  

K ustřižení kolíků na unášeči dochází nejčastěji v důsledku nárazu nože na překážku (kámen, obrubník apod.), nebo v případě, že je nedostatečně dotažený nůž. Výsledkem silného nárazu nože do překážky může být závažné poškození klikového hřídele a šasi sekačky i přesto, že dojde ke střižení kolíků na unášeči.

V případě nárazu nože do překážky je nutná kontrola nože, klikového hřídele a unášeče.

Jaký dvoutaktní olej mohu používat?
Nejlepšího výkonu a ochrany stroje dosáhnete, pokud budete používat oleje Prosint nebo Mogul Alfa, které jsou speciálně vyvinuté pro moderní vysokootáčkové, vzduchem chlazené dvoutaktní motory.

U těchto olejů jsme schopni garantovat vysoký výkon, dlouhou životnost a ekologický provoz Vašeho stroje.

Lze používat vyjetý motorový olej pro mazání řetězu pily?
Oleje pro mazání řetězu a lišty byly navrženy speciálně pro tyto účely a tomuto oleji jsou rovněž přizpůsobeny jednotlivé díly na pile. Používání vyjetého oleje škodí nejen pile, jelikož vyjetý olej poškozuje komponenty pily, ale hlavně životnímu prostředí.

Mám problém se sběrem trávy, stroj se ucpává.
Dokonalý sběr trávy je podmíněn správným nastavením stroje a vhodnými pracovními podmínkami. Nedostatečný sběr trávy může být zapříčiněn těmito vlivy:

 1. Otáčky motoru resp. nožů jsou příliš nízké. Je nutné zvýšit pracovní otáčky motoru.
 2. Sečená tráva je příliš vysoká. Plochu posekejte nejprve na vyšší výšku a poté na požadovanou výšku trávy.
 3. Sečená tráva je příliš mokrá. Nejlepších výsledků dosáhnete pří sečení oschlé trávy.
 4. Na vnitřní straně šasi je nalepena hlína a zbytky posečené trávy. Pro správný sběr je zapotřebí velké množství vzduchu. Vyčistěte pracovní prostor nože od nečistot.
 5. Pojezdová rychlost je příliš vysoká s ohledem na výšku trávy. Snižte pojezdovou rychlost.
 6. Žací nůž je poškozen, nebo opotřeben. Vyměňte nůž za nový.
 7. Na stroji je instalovaný mulčovací nůž. Nahraďte jej nožem typu Hi-lift, který dosahuje lepších výsledků při sběru trávy.

 

Zahradní traktor nechává při sečení pruhy trávy.

Na kvalitu sečení u zahradního traktoru mohou mít vliv tyto faktory:

 1. Sekací nože jsou otupeny. Proveďte nabroušení a vyvážení nožů.
 2. Pneumatiky nejsou správně nahuštěny. Zkontrolujte a upravte tlak v pneumatikách dle předepsaných hodnot v návodu k používání.
 3. Není nastaven správně sklon sekačky. Je nutné nastavit správný sklon sekačky dle návodu k používání.
 4. Sekací nože nejsou správně načasovány. Obraťte se na nejbližší servisní středisko Mountfield.
 5. Je opotřeben řemen pohonu sekačky. Vyměňte řemen.

 

Po řezání se pod pilou objevuje kaluž oleje.
Lišta pily a řetěz jsou při řezání mazány olejovým čerpadlem. Po odložení pily dochází ke stékání zbylého oleje z lišty, řetězu a krytu spojky. Jedná se o běžný jev.

Nejčastější dotazy k zahradním bazénům

Jak zjistím místo úniku vody z bazénu?
Jedním z možných způsobů, jak zjistit místo úniku vody je pečlivé prohledání všech vzhledových anomálií na fólii a provedení kontroly těsnosti všech spojů, hadic, ohřevu a filtračního okruhu. Zpravidla se hladina vody ustálí v úrovni poškozeného místa a dále již neklesá. Pokud je poškozená fólie na dně, je nutné vypustit vodu a provést pečlivou kontrolu fólie.

Lze opravit prasklý solární panel?
Opravu solárního panelu je možné provést pomocí lepidla Polyurethan Teromix 6700 - objednací číslo: LE17034Q. Panel je nutné vypustit, nechat v místě opravy vyschnout, povrch odmastit a poté aplikovat Teromix6700. Opravené místo se musí nechat vytvrdnout cca 24 hod.. Tímto způsobem je možné provádět opravy panelů s menším poškozením. Při výskytu rozsáhlejší trhliny či praskliny je nutné panel vyměnit.
Lepidlo je možné zakoupit v kterémkoliv servisním středisku Mountfield.

Kolik stojí výměna bazénové fólie?
Cena výměny bazénové fólie se může v jednotlivých případech lišit, zejména podle časové náročnosti výměny (přístup k bazénu, stav bazénu, nutnost přečerpání vody z bazénu a zpět, rychlost napouštění vody apod.) a množství ujetých kilometrů podle vzdálenosti od prodejny. Aktuální cena fólie je uvedena na našich internetových stránkách zde.

V případě zájmu o výměnu bazénové fólie se obraťte na nejbližší prodejnu Mountfield a domluvte se s našimi techniky, kteří Vám ochotně sdělí rozpočet výměny bazénové fólie.

Lze opravit prasklá solární plachta?
Solární plachty jsou vyráběné z materiálu, který se spojuje svařováním. Lepení prasklých solárních plachet neprovádíme a ani našim zákazníkům nedoporučujeme. Odlepování jednotlivých vrstev plachty zpravidla naznačuje konec její životnosti. Samotná životnost plachty se odvíjí zejména od četnosti jejího používání, koncentrace chlorových či jiných přípravků v bazénové vodě a intenzity UV záření.

Nefunguje mi poloautomatický vysavač. Kde je problém?
Na správnou funkci poloautomatických vysavačů má vliv zejména správný průtok pískové filtrace. Pokud máte problém s funkcí poloautomatického vysavače, prověřte nejdříve, jestli má písková filtrace správný průtok, případně zkuste provést proplach písku podle pokynů uvedených v návodu k použití pískové filtrace. Současně proveďte kontrolu těsnosti spojů hadic vysavače. Z hlediska průtoku filtrace může být problém způsobený rovněž starým pískem. Pokud se na vrchní části pískové náplně tvoří tvrdá krusta, je většinou potřeba vyměnit pískovou náplň za novou.

Pokud je průtok filtrace v pořádku a všechny díly hadic jsou dobře pospojovány, bude nejspíše problém spočívat v membráně vysavače. Jedná se o exponovanou pracovní část vysavače, která zajišťuje jeho pohyb v bazénu, a u které v průběhu času a v závislosti na intenzitě používání dochází k opotřebení. Membránu vysavače je nutné v případě potřeby vyměnit.

Tvoří se námraza na tepelném čerpadle. Co s tím?
Námraza na výměníku vzniká zpravidla tehdy, pokud je tepelné čerpadlo provozováno při okolní teplotě nižší, než 12°C (+/-2°C). Obvykle postačí vypnout tepelné čerpadlo a nechat jej odstát. Poté začne opět bez problému fungovat.

Pokud čerpadlo nebylo provozováno při nižší okolní teplotě, může být závada způsobena např. vadným expanzním ventilem a bude nutné obrátit se na nejbližší servisní středisko Mountfield.

Jak vyřešit únik vody z ventilu pískové filtrace?
Únik vody z ventilu pískové filtrace může být způsobený špatným usazením hlavy do hrdla nádoby filtrace, případně chybějícím o-kroužkem na spodním hrdle ventilu. V takovém případě dochází k úniku vody v místě spojení ventilu a nádoby.

Pokud dochází k úniku vody přímo z ventilu filtrace, může být nedostatečně utěsněný závit některého z trnu pro připojení hadic nebo manometru.

V první řadě doporučujeme prověřit těsnost spoje nádoba/ventil a těsnost veškerých trnů a manometru. Při netěsnosti závitu trnů či manometru doporučujeme provést přetěsnění závitů teflonovou páskou. Při zpětné montáži trnů a manometru je nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby např. z důvodu nadměrného množství teflonové pásky či nadměrného dotažení nedošlo k prasknutí ventilu.

Po zprovoznění filtrace vychází z vratné trysky bubliny
Problém je nejčastěji způsoben zavzdušněním čerpadla filtrace. Proveďte zavodnění filtrace podle pokynů uvedených v návodu k použití. Pokud je čerpadlo filtrace zavodněné a závada se opakuje, prověřte těsnost sací hadice a sběrače.

Při vysávání se nečistoty vrací do bazénu
V první řadě zkontrolujte stav písku, jestli není nutná jeho výměna. Písek v nádobě musí být sypký. Pokud hrudkovatí, nebo pokud se na vrchní vrstvě písku utvoří krusta, je nutno jej vyměnit.

Pokud je písková náplň v pořádku, může se jednat o drobné nečistoty, které filtrační zařízení není schopno zachytit. V takovém případě je nejlepší nečistoty odsát zcela mimo bazén (poloha ventilu „odpad“). Pokud se jedná o kalné nečistoty, zkontrolujte hodnotu pH a použijte přípravek Azuro Flokul. Nečistoty se po jeho použití shlukují do větších celků, které je nejlepší odsát zcela mimo bazén.

Jak na to…

Jak pečovat o vodu v bazénu?
Pokud máte problémy s  úpravou bazénové vody a nedaří se Vám dosáhnout křišťálově čisté vody, můžete záležitost konzultovat přímo s našimi techniky na prodejně, kde je možné zakoupit i potřebnou chemii. Současně jsme pro Vás připravili jednoduchý návod na řešení nejčastějších problémů při péči o bazénovou vodu, který naleznete na našich internetových stránkách. zde

Jak propláchnout písek v bazénové filtraci?
Filtrační písek má zásadní vliv na správnou funkci filtrace a kvalitu vody v bazénu. Důležité je při provozu filtrace písek pravidelně proplachovat. V závislosti na znečištění bazénu, době filtrování a objemu bazénu dochází k postupnému zanášení filtračního písku nečistotami. Po určité době provozu způsobí nahromaděné nečistoty zhoršení průchodu vody pískem a tím snížení průtoku vody celou filtrační jednotkou. Snížení průtoku vody filtrační jednotkou je patrné na manometru. Tlak na manometru stoupne o cca 0,2 bar oproti tlaku na počátku filtračního cyklu. To znamená, že je nutné vyčistit (propláchnout) filtrační písek. Když nastavíte ovládací páku ventilu na „Proplach“ (Backwash), voda protéká filtrací opačně, tzn. od spodu nádoby přes filtrační písek, ze kterého vypláchne usazené nečistoty do odpadového potrubí.

Proplach písku – postup:

 1. Vypněte čerpadlo.
 2. Ventil nastavte do polohy proplach (BACKWASH). Připojte hadici k hrdlu ventilu označenému odpad (WASTE).
 3. Zapněte čerpadlo. Písek proplachujte tak dlouho, až se objeví čistá voda (cca 1 min). Čerpání vody můžete sledovat v průhledítku šesticestného ventilu.
 4. Vypněte čerpadlo a nastavte ventil do polohy výplach (RINSE). Spusťte čerpadlo na 15 vteřin a pak ho opět vypněte.
 5. Páku ventilu nastavte do polohy filtrace (FILTER), spusťte znovu čerpadlo a poznamenejte si tlak na manometru při zahájení dalšího filtračního cyklu.

Jak připravit palivovou směs pro dvoudobé motory?
Palivovou směs připravujte vždy v čisté nádobě určené pro pohonné hmoty. Do nádoby nalejte požadované množství paliva a přidejte odpovídající díl dvoutaktního oleje. Správný poměr směsi u Vašeho stroje naleznete v návodu k používání. U výrobků Oleo-Mac je poměr 1:50. Nádobu uzavřete a obsah důkladně protřepejte. Poté můžete palivovou směs použít. Před dalším doplněním paliva doporučujeme nádobu znovu protřepat, aby se obě složky opět dokonale promísily. Nikdy nepoužívejte směs starší, než 1 měsíc. Připravujte vždy takové množství směsi, kterou dokážete spotřebovat v průběhu 30 dní.

Jak vyčistit vzduchový filtr?
Čištění vzduchového filtru se odvíjí od typu filtru. V zásadě existují častější papírové filtry a molitanové vzduchové filtry.

Čištění papírového vzduchového filtru:

 1. Sundejte kryt filtru a vyndejte vzduchový filtr.
 2. Hrubé nečistoty odstraňte poklepáním filtru. Pozor, aby se nedostaly do sání motoru.
 3. Vyčistěte dosedací plochu filtru a sání motoru od případných nečistot.
 4. Vložte filtr, zkontrolujte, zda správně dosedá a namontujte kryt filtru.

Čištění molitanového vzduchového filtru:

 1. Sundejte kryt filtru a vyndejte vzduchový filtr.
 2. Vyperte filtr v teplé vodě s příměsí saponátu (nikdy neperte filtr v benzínu).
 3. Důkladně vzduchový filtr vysušte.
 4. Vyčistěte dosedací plochu filtru a sání motoru od případných nečistot.
 5. Vložte filtr, zkontrolujte, zda správně dosedá a namontujte kryt filtru.

Jak demontovat žací nůž na zahradní sekačce?
Uvedený postup platí pro sekačky osazené motory Briggs&Stratton a Honda.

 1. Odpojíme koncovku zapalovací svíčky.
 2. Nakloníme sekačku madlem k zemi tak, aby zapalovací svíčka směřovala nahoru.
 3. Povolíme šroub nože (proti směru hodinových ručiček).
 4. Sundáme nůž z unášeče.

Při zpětné montáži nože je důležité řádně jej řádně dotáhnout. Správný utahovací moment je 35-40 Nm.

Pozor! Při naklopení sekačky na bok hrozí riziko znehodnocení vzduchového filtru (zalití olejem), nebo zahlcení výfuku olejem.

Jak nabrousit nůž k sekačce nebo traktoru?
Tupý nůž na sekačce prozradí nedosekaná místa na trávníku nebo rozdrcené konečky trávy s vytrhanými vlákny. Tupý nůž může být rovněž příčinou přetěžování stroje, jelikož tráva klade otupenému noži větší odpor. K nabroušení nože na sekačce nebo traktoru nejlépe poslouží stolní bruska. Ostří nožů sekaček doporučujeme brousit přibližně pod úhlem 30°. Ostří nože brousíme do klínu, nikoliv do úzké hrany. Předejde se tím rychlému opotřebení nože.

Po nabroušení je nutné nůž důkladně vyvážit, jelikož nevyvážený nůž je zdrojem vibrací, které mohou vést k závažnému poškození stroje. Pokud nemáte k dispozici vyvažovačku nože, poslouží třeba silnější hřebík. Nůž nasaďte vodorovně středovým otvorem na hřebík a sledujte, na kterou stranu se vychyluje. Pokud zůstane ve vodorovné poloze, je správně vyvážen. Pokud se jedna strana vychyluje, je nutné u ní bruskou ubrat trochu materiálu. Tento postup se opakuje, dokud není nůž správně vyvážen.

Jak správně napnout řetěz na motorové pile?
Správně napnutý řetěz na pile je důležitý pro bezpečnou a efektivní práci. Špatně napnutý řetěz může vyklouznout z vodící lišty a způsobit poranění.

Při dopínání řetězu se řiďte pokyny uvedenými v návodu k použití a používejte ochranné rukavice.

 1. Napínání provádějte pouze u studeného řetězu.
 2. Pomocí kombinovaného klíče povolte upevňovací matice krytu lišty.
 3. Uchopte lištu na konci a tlačte ji nahoru po celou dobu napínání řetězu.
 4. Pomocí napínacího šroubu řetězu nastavte správné napnutí řetězu (otáčením šroubu ve směru hodinových ručiček řetěz dopínáte).
 5. Správně napnutý řetěz poznáte podle toho, že kompletně dosedá na vodicí lištu, ale je možné jej rukou zvednout asi o 2 - 4 mm z vodicí lišty.
 6. Vodicí lištu stále tlačte nahoru a utáhněte upevňovací matice kombinovaným klíčem.

Před nastartováním stroje vždy zkontrolujte napnutí řetězu a případně je upravte. Po zahřátí stroje a také průběžně během práce opakovaně kontrolujte za vypnutého motoru napnutí řetězu a případně proveďte úpravu.

Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat